OpenAI "X"ə bənzər sosial şəbəkə yaradır
OpenAI şirkəti X platformasına (əvvəlki Twitter) bənzər sosial media şəbəkəsi üzərində işləyir. Məlumata görə, layihənin ilkin mərhələsində ChatGPT-nin şəkil generasiyası funksiyasına əsaslanan və sosial lentə (social feed) malik daxili prototip hazırlanıb. Bununla yanaşı, OpenAI-nin CEO-su Sem Altman bu layihə barədə qeyri-rəsmi şəkildə bəzi xarici tərəflərdən rəy alıb. Hazırda layihənin ayrıca bir tətbiq kimi istifadəyə veriləcəyi, yoxsa birbaşa ChatGPT-yə inteqrasiya olunacağı ilə bağlı konkret qərar mövcud deyil. OpenAI şirkəti məsələ ilə bağlı Reuters-in sorğusuna hələlik cavab verməyib.
Bu addım Altman və eyni zamanda X platformasının sahibi olan İlon Mask arasında mövcud olan gərginliyi daha da artıracağı ehtimal olunur. Qeyd edək ki, İlon Mask 2018-ci ildə OpenAI-dən ayrılıb və bu müddətdən sonra şirkət generativ süni intellekt yarışında ön sıralarda yer almağa başlayıb.
Son aylarda iki tərəf arasında münasibətlər daha da gərginləşib. Fevral ayında Mask liderliyində bir investor qrupu OpenAI-nin nəzarətini ələ keçirmək məqsədilə 97.4 milyard dollarlıq təkliflə çıxış edib, lakin Altman bu təklifi qısa şəkildə “yox, təşəkkürlər” cavabı ilə rədd edib.
Mask həmçinin ötən il Altmanı və "OpenAI"ni məhkəməyə verərək onları şirkətin ilkin məqsədi – süni intellekti bəşəriyyətin rifahı üçün inkişaf etdirmək – prinsipindən uzaqlaşmaqda ittiham edib. Cavab olaraq OpenAI bu ayın əvvəlində Maska qarşı qarşılıqlı məhkəmə iddiası qaldırıb və onu şirkətin fəaliyyətini sabotaj etməkdə günahlandırıb. İki tərəf arasında məhkəmə prosesi 2026-cı ilin yazında başlayacaq.
Yeni sosial şəbəkə layihəsi "OpenAI"ni eyni zamanda Meta (Facebook) kimi texnologiya nəhəngləri ilə birbaşa rəqabətə daxil edə bilər. Qeyd olunur ki, Meta da ayrıca süni intellekt servisi üzərində işləyir. Bu xəbərlərə cavab olaraq Sem Altman fevral ayında X platformasında "O zaman, bəlkə biz də bir sosial tətbiq yaradaq" sözləri ilə cavab vermişdi.
Meta və X platformaları geniş istifadəçi bazası və istifadəçilərin paylaşdığı açıq məlumatlar sayəsində süni intellekt modellərinin təlimində böyük üstünlüyə malikdir. "OpenAI"nin də bu sahəyə daxil olması bazarda rəqabəti daha da qızışdıra bilər.

OpenAI is developing a social media network similar to X
OpenAI is reportedly working on a social media platform similar to X (formerly known as Twitter). According to sources, an internal prototype has already been developed, featuring a social feed powered by ChatGPT’s image generation capabilities. Additionally, OpenAI CEO Sam Altman has been informally seeking feedback from external individuals about the project. It remains unclear whether the social network will be launched as a standalone application or integrated into ChatGPT. OpenAI has not yet responded to Reuters’ request for comment.
This move is likely to further escalate tensions between Sam Altman and Elon Musk, the owner of X and a co-founder of OpenAI who left the company in 2018. Since then, OpenAI has become a frontrunner in the generative AI space.
Relations between the two have grown more strained in recent months. In February, a group of investors led by Musk made a $97.4 billion unsolicited offer to take control of OpenAI, which Altman swiftly rejected with a “no thank you.”
Last year, Musk filed a lawsuit against Altman and OpenAI, accusing them of abandoning the company’s original mission — to develop AI for the benefit of humanity. In response, earlier this month OpenAI filed a countersuit against Musk, accusing him of trying to sabotage the company’s shift to a for-profit model. The legal battle is expected to go to trial in spring 2026.
The potential launch of a new social network would also place OpenAI in direct competition with tech giants like Meta (Facebook), which is reportedly developing its own standalone AI service. In response to news about Meta’s plans, Altman tweeted in February: “ok fine maybe we'll do a social app.”
Meta and X already have a significant advantage in AI training due to their access to massive amounts of user-generated public data. With OpenAI entering this space, the competition in the AI-powered social media landscape is expected to heat up even more.