OpenAI şirkəti Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində data mərkəzləri qurmağı planlaşdırır
Bu təşəbbüs OpenAI-nin Yaxın Şərqdəki fəaliyyətini əhəmiyyətli dərəcədə genişləndirmək məqsədi daşıyır və razılaşmanın yaxın günlərdə elan olunacağı gözlənilir.
OpenAI ilə BƏƏ arasında əməkdaşlıq əlaqələri artıq bir neçə ildir ki, davam edir. 2023-cü ildə şirkət Əbu-Dabidə yerləşən süni intellekt firması G42 ilə tərəfdaşlıq etmişdi. Qeyd edək ki, həmin il G42, OpenAI-nin əsas investorlarından biri olan Microsoft-dan 1.5 milyard dollar investisiya almışdı.
Bununla yanaşı, BƏƏ kral ailəsinə məxsus MGX adlı investisiya qrupu da OpenAI-nin son maliyyələşmə mərhələsində iştirak edib və şirkətin "Stargate" adlı süni intellekt infrastruktur layihəsinə dəstək verməyi planlaşdırır.
OpenAI bu təşəbbüsü beynəlxalq səviyyədə süni intellekt infrastrukturunun inkişafı və "demokratik süni intellekt" konsepsiyasının təşviqi məqsədilə həyata keçirir. Bu yaxınlarda təqdim olunan “OpenAI for Countries” proqramı çərçivəsində şirkət müxtəlif ölkələrdə yerli infrastruktur quraraq süni intellekt texnologiyalarının daha geniş və effektiv şəkildə tətbiqini təmin etməyə çalışır.
Bu addım OpenAI-nin texnoloji gücünü artırmaqla yanaşı, regionda etibarlı və strateji tərəfdaşlıq əlaqələrinin möhkəmləndirilməsinə də xidmət edir. Data mərkəzlərinin qurulması həm texniki baxımdan sabitliyi təmin edəcək, həm də Yaxın Şərqdə süni intellektin inkişafında mühüm rol oynayacaq.

OpenAI plans to build data centers in the United Arab Emirates
This initiative aims to significantly expand OpenAI’s operations in the Middle East, and an official agreement is expected to be announced in the coming days.
OpenAI has maintained a collaborative relationship with the United Arab Emirates (UAE) for several years. In 2023, the company partnered with Abu Dhabi-based artificial intelligence firm G42. Notably, that same year, G42 received a $1.5 billion investment from Microsoft, one of OpenAI’s primary backers.
Additionally, MGX—a UAE investment group linked to the royal family—participated in OpenAI’s latest funding round and plans to support the company’s Stargate AI infrastructure project.
OpenAI is pursuing this initiative as part of its broader goal to expand international AI infrastructure and promote the concept of “democratic AI.” Through its recently launched “OpenAI for Countries” program, the company seeks to establish local infrastructure in various nations to ensure more accessible and efficient deployment of AI technologies.
This step not only enhances OpenAI’s technological capabilities but also strengthens strategic and reliable partnerships across the region. Establishing data centers will contribute to greater technical stability and play a key role in advancing artificial intelligence throughout the Middle East.