OpenAI və Oracle 30 milyard dollarlıq əməkdaşlığa imza atdı
OpenAI, süni intellekt sahəsində infrastruktur gücünü artırmaq məqsədilə Oracle ilə illik dəyəri 30 milyard dollar olan irimiqyaslı razılaşma imzalayıb. Bu əməkdaşlıq çərçivəsində OpenAI, 4.5 gigavat hesablama gücünə malik bulud infrastrukturundan istifadə hüququ əldə edəcək. Müqavilə, bu günə qədər süni intellekt sahəsində bağlanmış ən böyük bulud texnologiyası razılaşmalarından biri hesab olunur.
Bu müqavilə eyni zamanda OpenAI-nin 2025-ci ilin əvvəlində SoftBank ilə başladığı və qlobal miqyasda nəhəng məlumat mərkəzləri qurmağı hədəfləyən “Stargate” layihəsinin əhatə dairəsini genişləndirir. Layihənin ümumi investisiya dəyərinin 500 milyard dollara qədər yüksələ biləcəyi gözlənilir. İndiyədək bu təşəbbüs çərçivəsində təxminən 50 milyard dollar sərmayə yatırılıb.
Layihənin strateji tərəfdaşları sırasında Oracle, SoftBank və BƏƏ-nin dövlət investisiya fondu MGX də yer alır. Bu günə qədər vəsaitlərin nə qədərinin xərcləndiyinə dair rəsmi məlumat verilməyib.
Oracle, Stargate layihəsi çərçivəsində ABŞ-nin bir neçə ştatında yeni məlumat mərkəzləri inşa edəcək. Potensial məkanlar arasında Texas, Miçiqan, Viskonsin, Vayominq, Nyu-Meksiko, Corciya, Ohayo və Pensilvaniya qeyd olunur. Eyni zamanda, Crusoe şirkətinin maliyyələşdirdiyi və inşa etdiyi 1.2 gigavatlıq Abilene (Texas) məlumat mərkəzi genişləndiriləcək.
Razılaşmaya əsasən, Oracle şirkəti 400,000 ədəd Nvidia GB200 süni intellekt üçün nəzərdə tutulmuş yüksək performanslı qrafik prosessor sifariş edəcək. Bu çiplər süni intellekt modellərinin təlimi və tətbiqində istifadə olunacaq.
Oracle-ın təsisçisi Lerri Ellison, investorlarla paylaşdığı açıqlamada bildirib ki:
“Oracle yaxın illərdə dünya üzrə ən çox bulud infrastrukturu məlumat mərkəzi quran və idarə edən şirkət olacaq.”
Oracle bu layihəyə 7 milyard dollar dəyərində ilkin sərmayə vəd edib. 2026-cı ilə qədər isə 25 milyard dollar xərcləməsi planlaşdırılır.

OpenAI and Oracle sign $30 billion deal to expand AI infrastructure
OpenAI has entered into a massive $30 billion annual agreement with Oracle to boost its artificial intelligence infrastructure capabilities. Under this deal, OpenAI will gain access to cloud computing power totaling 4.5 gigawatts, making it one of the largest cloud technology contracts in the AI sector to date.
The agreement also expands OpenAI’s “Stargate” project, launched earlier in 2025 in partnership with SoftBank, aiming to build massive global data centers. The total investment for Stargate could reach up to $500 billion, with about $50 billion already invested.
Key partners in the project include Oracle, SoftBank, and Abu Dhabi’s sovereign wealth fund MGX, though details on the funds spent so far have not been publicly disclosed.
Oracle plans to construct new data centers across multiple U.S. states such as Texas, Michigan, Wisconsin, Wyoming, New Mexico, Georgia, Ohio, and Pennsylvania. Additionally, the company will expand the 1.2-gigawatt Abilene data center in Texas, developed and financed by Crusoe.
As part of the deal, Oracle will order approximately 400,000 Nvidia GB200 high-performance AI chips, which will be used to train and run AI models.
Oracle founder Larry Ellison stated in a recent investor briefing:
“Oracle will become the largest builder and operator of cloud infrastructure data centers worldwide in the coming years.”
Oracle has committed an initial $7 billion investment to this venture, with plans to spend up to $25 billion by 2026.