OpenAI şirkəti özünün ən son süni intellekt modeli olan GPT-4.1 və onun daha yüngül versiyaları GPT-4.1 mini və GPT-4.1 nano modellərini təqdim edib. Bu modellər əvvəlki versiyalardan daha ağıllı, daha güclü və daha sərfəlidir.
OpenAI bildirir ki, yeni modellər xüsusilə kod yazmaq, təlimatlara düzgün əməl etmək və uzun mətnləri anlamaqda böyük inkişaflar göstərir. GPT-4.1 modeli, şirkətin bundan əvvəlki ən güclü modeli olan GPT-4o-dan belə daha yaxşı nəticələr göstərib. GPT-4.1 modeli 1 milyon tokenə qədər məlumatı eyni anda emal edə bilir. Token — süni intellektin işlədiyi mətn vahididir. Bu da o deməkdir ki, model çox uzun sənədləri və ya mürəkkəb sualları daha yaxşı analiz edə və cavablandıra bilir.
Modelin məlumat bazası da 2024-cü ilin iyun ayına qədər yenilənib. Bu isə onun daha aktual və günümüzə uyğun cavablar verməsinə imkan yaradır.
OpenAI-nin rəhbəri Sam Altman sosial şəbəkədə yazıb:
“Model testlərdə çox yaxşı nəticə göstərdi, amma əsas məqsədimiz onun gündəlik istifadədə faydalı olması idi. İnkişaf etdiricilər yeni modellərdən çox razıdır.”
Şirkət bildirib ki, GPT-4.1 modeli əvvəlki versiyalarla müqayisədə daha ucuz başa gəlir, amma daha yaxşı işləyir. Bu səbəbdən, əvvəlki GPT-4.5 modelinin API versiyası iyul ayında deaktiv ediləcək.
OpenAI əvvəlcə fevral ayında GPT-4.5 modelini bəzi istifadəçilər üçün sınaqdan keçirmişdi. İndi isə yeni model onu tam əvəz edəcək.

OpenAI has introduced its latest artificial intelligence model, GPT-4.1, along with its lighter versions, GPT-4.1 mini and GPT-4.1 nano. These models are smarter, more powerful, and more cost-efficient than previous versions.
According to OpenAI, the new models show major improvements in coding, instruction following, and understanding long texts. The GPT-4.1 model has even outperformed the company’s previous most powerful model, GPT-4o. It can process up to 1 million tokens at once — tokens are the units of text that AI models work with. This means GPT-4.1 can better analyze and respond to very long documents or complex questions.
The model's knowledge base has also been updated through June 2024, allowing it to provide more relevant and up-to-date answers.
OpenAI CEO Sam Altman wrote on social media:
“The model performed very well in tests, but our main goal was to make it useful in real-world use. Developers are very happy with the new models.”
The company stated that GPT-4.1 is more affordable than previous models while offering better performance. For this reason, the GPT-4.5 API version will be discontinued in July.
OpenAI initially released GPT-4.5 as a research preview in February for selected users. Now, GPT-4.1 will fully replace it.