OpenAI yeni icraçı direktor təyin etdi - Twitch həmtəsisçisi Emmett Shear
Yeni təyinatı haqqında Axios məlumat verib. OpenAI işçiləri Sem Altmanın qovulması xəbərini 19 noyabrda həmtəsisçi İlya Sutskeverdən alıblar. O, komandaya Sem Altmanın şirkətə qayıtmayacağını bildirib. Onun yerinə indi Emmett Shear təyin edilib.
Emmett Shear 2007-ci ildə Twitch video platformasının həmtəsisçisidir. Medianın xəbər verdiyi kimi, yaradıcılar üçün xüsusiyyətlərdən daha çox məhsulun inkişafına diqqət yetirən Shear 2023-cü ilin martında Twitch-in baş direktoru vəzifəsini tərk edib. Həmin ilin may ayında o Altmanın 2014-2019-cu illərdə rəhbərlik etdiyi Y Combinator inkubatorunda məsləhətçi oldu.
Bloomberg-ə görə, OpenAI direktorlar şurası təkcə Shear-ın rəhbərliyi altında Twitch-in video xidmətlər bazarında liderlərdən birinə çevrilməsini deyil, həm də Shear-ın “AI-nin gizlətdiyi ekzistensial təhlükələrdən xəbərdar olmasını bəyənib”.
Şirkətin texniki direktor Mira Muratiyə vəzifə vermək barədə qərarını niyə bu qədər tez dəyişdiyi və onun namizədliyini müdafiə etmək istəmədiyi açıqlanmır.
WSJ mənbələrə istinadən yazır ki, Altmanın qaytarılması da müzakirə edilib, lakin o, idarəetmə strukturuna yenidən baxılmasını tələb edib. Onların sözlərinə görə, Sem onun “biznes baxışını” daha yaxşı başa düşənləri idarə heyətinə təyin etməyi təklif edib. Danışıqlarda Airbnb-nin rəhbəri Brayan Çeskinin, “Emerson Collective” qeyri-kommersiya layihəsinin təsisçisi Loren Pauel Cobsun, eləcə də “Meta” şirkətinin əməliyyat direktoru vəzifəsində çalışmış Şaril Sandberqin adları çəkilib.
WSJ-yə görə, hazırkı idarə heyəti Altmanın şərtləri ilə razılaşmadı. Onlara konkret nəyin uyğun gəlmədiyi və mümkün kompromislərin müzakirə edilib-edilmədiyi məlum deyil. WSJ və Axios etiraf edir ki, şirkət istedadların axını ilə üz-üzədir, çünki keçmiş baş direktor həmtəsisçi Greg Brockman ilə birlikdəyeni yeni AI startapı yaratmağı düşünür.

20 November 2023 15:18
Axios informed about his new appointment. OpenAI employees received the news of Sam Altman's dismissal on November 19 from co-founder Ilya Sutskever. He told the team that Sam Altman would not be returning to the company. He has now been replaced by Emmett Shear.
Emmett Shear co-founded the video platform Twitch in 2007. According to media reports, Shear stepped down as CEO of Twitch in March 2023, focusing more on product development than features for creators. In May of the same year, he became a consultant at the Y Combinator incubator, which Altman led from 2014-2019.
According to Bloomberg, OpenAI's board of directors not only appreciated how Twitch became one of the leaders in the video services market under Shear's leadership, but Shear's "awareness of the existential dangers that AI hides."
It is not clear why the company changed its decision so quickly to appoint technical director Mira Murati and did not want to defend her candidacy.
Altman's return has also been discussed, but he has called for an overhaul of the management structure, the WSJ reported, citing sources. According to them, Sam suggested appointing those who better understood his "business vision" to the board. Brian Chesky, head of Airbnb, Lauren Powell Jobs, founder of the Emerson Collective non-profit project, and Sheryl Sandberg, who served as the operations director of Meta, were mentioned in the negotiations.
According to the WSJ, the current board disagreed with Altman's terms. It is not known what specifically did not suit them and whether possible compromises were discussed. The WSJ and Axios acknowledge that the company is facing a talent drain as the former CEO looks to launch a new AI startup with co-founder Greg Brockman.