İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi (İRİA) və qlobal oyun biznesində 20 illik təcrübəyə malik olan “Xsolla” şirkətinin əməkdaşlığı çərçivəsində Azərbaycanda oyun studiyaları üçün ilk inkubasiya proqramı - “IDDA - Xsolla Incubator Program”a qeydiyyat açıq elan edilib. Hibrid rejimdə keçiriləcək proqram 3 ay davam edəcək. Proqramda 3 qalib startap üçün 50, 75 və 100 min manatlıq pul mükafatı nəzərdə tutulub.
Yerli oyun studiyaları proqram ərzində kreativ sənayedə dayanıqlı biznes modelin qurulma strategiyası , qlobal bazarda rəqabət və şəbəkələşmə üzrə mentor dəstəyi, o cümlədən potensial investisiya imkanlarından faydalana biləcəklər. Bununla yanaşı, studiyalar dünya üzrə oyun sənayesində tanınmış ekspertlərdən fərdi mentorluq ala biləcəklər. Komandalar qlobal tədbirlərdə investorlar önündə uğurlu təqdimat sirlərinə, investisiya cəlbi məqsədilə optimal biznes strategiyanın hazırlanması kimi mühüm bacarıqlara yiyələnəcəklər.
İnkubasiya proqramına qeydiyyat 2025-ci il aprelin 18-dək davam edəcək. Hibrid rejimdə keçiriləcək proqram may – avqust ayları ərzində davam edəcək. Avqustda baş tutacaq təqdimatlar zamanı qalib komandalar elan ediləcək.
Proqrama müraciət etmək üçün aşağıdakı linkdən istifadə etmək mümkündür: Xsolla & IDDA - Azerbaijan Incubator Application

The first incubation program for game studios in Azerbaijan with a prize fund of one hundred thousand manats has started.
Within the framework of the cooperation between the Innovation and Digital Development Agency (IDIA) and the company “Xsolla”, which has 20 years of experience in the global game business, registration for the first incubation program for game studios in Azerbaijan - “IDDA - Xsolla Incubator Program” has been announced open. The program, which will be held in a hybrid mode, will last 3 months. The program provides for cash prizes of 50, 75 and 100 thousand manats for 3 winning startups.
During the program, local game studios will be able to benefit from a strategy for building a sustainable business model in the creative industry, mentor support for competition and networking in the global market, as well as potential investment opportunities. In addition, studios will be able to receive individual mentoring from renowned experts in the game industry around the world. Teams will acquire important skills such as the secrets of successful presentations in front of investors at global events and the development of an optimal business strategy for attracting investment.
Registration for the incubation program will continue until April 18, 2025. The program, which will be held in hybrid mode, will last from May to August. The winning teams will be announced during the presentations in August.
To apply for the program, you can use the following link: Xsolla & IDDA - Azerbaijan Incubator Application