Özbək fintex startapı Uzum 130 milyon dollar investisiya cəlb edib
Özbəkistanın fintech və e-ticarət startapı Uzum yeni investisiya raundundan sonra 2,3 milyard dollar dəyərində qiymətləndirilib. Bu, startapın dəyərinin son yeddi ayda təxminən 53% artdığını göstərir.
Startapa 131,5 milyon dollarlıq investisiya yatırılıb. Raunda Oman suveren sərvət fondları rəhbərlik edib. Mövcud investorlar — Tencent, VR Capital və FinSight Ventures da maliyyələşdirmədə iştirak edib. İnvestisiyanın 81,5 milyon dolları kapital, 50 milyon dolları isə konvertasiya olunan maliyyə aləti kimi təqdim olunub.
2022-ci ildə yaradılan Uzum e-ticarət, ödəniş və istehlak kreditlərini birləşdirən rəqəmsal ekosistem qurub. Platforma Uzum Market, Uzum Bank və Uzum Nasiya kimi xidmətləri təqdim edir.
Hazırda platformanın istifadəçi sayı təxminən 20 milyona çatır və bu, ölkənin yetkin əhalisinin yarıdan çoxuna bərabərdir. Uzum ekosistemi 17 mindən çox yerli satıcını birləşdirir və 2025-ci ildə platforma üzrə ödənişlərin ümumi həcmi 11 milyard dollar olub.
Startap 2025-ci ildə 691 milyon dollar gəlir və 176 milyon dollar xalis mənfəət əldə etdiyini açıqlayıb. Uzum yaxın illərdə IPO keçirməyi planlaşdırır və bundan əvvəl 2026-cı ilin sonu və ya 2027-ci ilin əvvəlində 250–300 milyon dollarlıq yeni investisiya raundu cəlb etməyi hədəfləyir.

Uzbek fintech and e-commerce platform Uzum has been valued at $2.3 billion after a new round of investment, representing a 53% increase in the company’s value over the past seven months.
The company has raised $131.5 million in funding. The round was led by Omani sovereign wealth funds. Existing investors Tencent, VR Capital and FinSight Ventures also participated in the funding. $81.5 million of the investment was provided as direct equity and $50 million as convertible financing.
Founded in 2022, Uzum has built a digital ecosystem that combines e-commerce, payments and consumer credit. The platform offers online trading through Uzum Market, banking services through Uzum Bank and credit services through Uzum Nasiya. The company also operates a delivery service called Uzum Tezkor.
The platform currently has close to 20 million users, which is more than half of the country’s adult population. The Uzum ecosystem connects more than 17,000 local merchants, and the total volume of payments on the platform in 2025 reached $11 billion.
The company's CEO Djasur Djumaev said that e-commerce in Uzbekistan can quickly replace the traditional retail model. According to him, the country can transition from market trade to direct digital trade.
Uzum announced that it had $691 million in revenue and $176 million in net profit in 2025. The company plans to hold an IPO in the coming years and aims to attract a new investment round of $250-300 million before that.
The company currently employs about 12,500 people, and Uzum continues to expand its logistics, fintech and e-commerce infrastructure.