Milyarder investor Peter Thiel-ə məxsus vençur kapital şirkəti Founders Fund dördüncü inkişaf mərhələsi fondunun — Founders Fund Growth IV — bağlanmasına yaxınlaşır. Mənbələrin bildirdiyinə görə, fond üçün artıq 6 milyard dollar həcmində kapital öhdəlikləri toplanıb.
Şirkətə yaxın mənbələr bildirir ki, əvvəlki fond toplama proseslərində olduğu kimi, bu dəfə də xarici investorların tələbi fondun həcmini üstələyir. Toplanan vəsaitin təxminən 1,5 milyard dolları Founders Fund-un tərəfdaşlarının öz vəsaitlərindən gəlir.
Yeni fondun yaradılması şirkətin ötən il bağladığı 3-cü inkişaf fondunun ardınca baş verir. Həmin fondun həcmi 4,6 milyard dollar idi və əsasən portfeldə olan uğurlu, artıq inkişaf mərhələsinə çatmış startaplara əlavə investisiyalar üçün nəzərdə tutulmuşdu.
Güclü startap portfeli
21 illik tarixə malik Founders Fund bir sıra tanınmış texnologiya şirkətlərinin erkən investorlarından biridir. Şirkət aşağıdakı startaplara erkən mərhələdə sərmayə qoyub:
Crusoe
Rippling
Stripe
Ramp
Fond həmçinin data analitikası nəhəngi Palantir Technologies-nin ilk institusional investorlarından biri olub.
Bundan əlavə, şirkət müdafiə texnologiyaları sektorunda fəaliyyət göstərən bir sıra şirkətlərdə paya malikdir. Bunlara aşağıdakılar daxildir:
SpaceX
Flock Safety
Anduril Industries
Məlumata görə, 9 illik tarixə malik Anduril hazırda 60 milyard dollar qiymətləndirmə ilə 4 milyard dollarlıq yeni investisiya raundu toplamağa çalışır.
Süni intellekt sektoruna böyük yatırım
Founders Fund son vaxtlar süni intellekt sahəsində də aktiv şəkildə investisiya edir. Keçən ay San-Fransiskoda yerləşən fond ilk dəfə olaraq AI şirkəti Anthropic-ə birbaşa sərmayə yatırıb.
Founders Fund digər investorlarla birlikdə Anthropic şirkətinə 30 milyard dollarlıq investisiya raunduna rəhbərlik edib. Bu raund nəticəsində şirkətin qiymətləndirilməsi 380 milyard dollara çatıb. Fond eyni zamanda OpenAI-nin də investorları arasındadır və beləliklə, iki aparıcı süni intellekt laboratoriyasında paya malik azsaylı investorlardan biri sayılır.
Erkən mərhələ fondlarında dəyişiklik
Buna baxmayaraq, Founders Fund 2022-ci ildən bəri yeni erkən mərhələ fondu yaratmayıb. Həmin il şirkət 1,8 milyard dollarlıq səkkizinci erkən mərhələ fondunu elan etmişdi.
Lakin bazar şərtlərinin pisləşməsi səbəbilə 2023-cü ildə fondun həcmi yarıya endirilərək 900 milyon dollara düşürülüb. Qalan 900 milyon dollar isə ayrıca erkən mərhələ fonduna yönəldilib və bu fond rəsmi olaraq ötən ilin oktyabrında fəaliyyətə başlayıb.

Founders Fund, the venture capital firm owned by billionaire investor Peter Thiel, is nearing the close of its fourth growth fund — Founders Fund Growth IV — and has already raised $6 billion in capital commitments, sources familiar with the matter said.
As with previous fundraisings, demand from outside investors is outstripping the fund’s size, according to sources close to the company. About $1.5 billion of the funds raised come from Founders Fund partners’ own funds.
The new fund follows the company’s $4.6 billion growth fund closed last year, which was designed to make additional investments in successful, early-stage startups in its portfolio.
Strong startup portfolio
Founders Fund, which has a 21-year history, is an early investor in a number of well-known technology companies. The company has made early-stage investments in the following startups:
Crusoe
Rippling
Stripe
Ramp
The fund was also one of the first institutional investors in data analytics giant Palantir Technologies.
The company also has stakes in a number of companies operating in the defense technology sector, including:
SpaceX
Flock Safety
Anduril Industries
The nine-year-old Anduril is reportedly seeking a new $4 billion investment round at a $60 billion valuation.
A major investment in the AI ​​sector
Founders Fund has also been actively investing in the AI ​​sector recently. Last month, the San Francisco-based fund made its first direct investment in AI company Anthropic.
Founders Fund co-led a $30 billion investment round in Anthropic, which valued the company at $380 billion. The fund is also an investor in OpenAI, making it one of the few investors with a stake in two leading AI labs.
Changes in early-stage funds
However, Founders Fund has not launched a new early-stage fund since 2022. That year, the company announced its eighth early-stage fund, worth $1.8 billion.
However, due to deteriorating market conditions, the fund was halved in size in 2023 to $900 million. The remaining $900 million was directed to a separate early-stage fund, which officially launched last October.