Özbəkistanda innovasiya ekosistemi üçün İngilis hüququna əsaslanan xüsusi hüquqi zona yaradılır
Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyev 26 noyabr 2025-ci il tarixində “Enterprise Uzbekistan” Beynəlxalq Rəqəmsal Texnologiyalar Mərkəzinin fəaliyyətinə dair fərman imzalayıb. Bu mərkəz Özbəkistan daxilində xüsusi hüquqi rejimlə fəaliyyət göstərəcək və rezidentlər İngiltərə və Uelsin ümumi hüququna əsaslanan qaydalarla işləyəcək. Mübahisələr isə müstəqil xüsusi məhkəmə tərəfindən həll olunacaq.
Mərkəz IT şirkətlərinə beynəlxalq texnologiya və maliyyə mərkəzlərində tətbiq olunan qaydalara uyğun işləməyə imkan verəcək. Bu model Dubay Beynəlxalq Maliyyə Mərkəzi (DIFC) və ya Astana Beynəlxalq Maliyyə Mərkəzi (MFCА) təcrübəsinə oxşardır. Rezidentlər proqram təminatı hazırlanması, konsultasiya və aутsorsinq, elmi tədqiqatlar, video oyunlar və rəqəmsal məzmun yaradılması, süni intellekt texnologiyalarının tətbiqi, məlumat mərkəzləri və bulud hesablamaları, elmi-tədris fəaliyyətləri ilə məşğul ola biləcəklər.
Mərkəzin fəaliyyətini Prezidentin rəhbərlik etdiyi xüsusi şura idarə edəcək, şuraya Baş nazir və digər yüksək vəzifəli şəxslər daxil olacaq. Rezidentlərin maliyyə xidmətləri Mərkəzi Bank və Milli Perspektivli Layihələr Agentliyi tərəfindən tənzimlənəcək, xüsusi vergi xidməti isə “bir pəncərə” prinsipi ilə ingilis dilində xidmət göstərəcək.
Fərman, həmçinin rezidentlər arasında mübahisələrin müstəqil xüsusi məhkəmə tərəfindən həll olunmasını və mərkəz xaricində xidmət göstərən şirkətlərin rezident imtiyazlarından istifadə etmədən fəaliyyət göstərəcəyini nəzərdə tutur. Üç ay ərzində hökumət “Beynəlxalq Rəqəmsal Texnologiyalar Mərkəzi haqqında” konstitusiya qanunu layihəsini hazırlayacaq.

A special legal zone based on English law is being created in Uzbekistan for the innovation ecosystem
03 December 2025 11:43
25 views
On November 26, 2025, the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev signed a decree on the activities of the Enterprise Uzbekistan International Center for Digital Technologies. This center will operate within Uzbekistan under a special legal regime, and residents will operate under the rules based on the common law of England and Wales. Disputes will be resolved by an independent special court.
The center will allow IT companies to operate in accordance with the rules applied in international technology and financial centers. This model is similar to the experience of the Dubai International Financial Center (DIFC) or the Astana International Financial Center (MFCA). Residents will be able to engage in software development, consulting and outsourcing, scientific research, video games and digital content creation, the application of artificial intelligence technologies, data centers and cloud computing, and scientific and educational activities.
The center will be managed by a special council headed by the President, which will include the Prime Minister and other senior officials. Residents' financial services will be regulated by the Central Bank and the National Agency for Promising Projects, while a special tax service will provide services in English on a "one-stop shop" basis.
The decree also stipulates that disputes between residents will be resolved by an independent special court, and that companies providing services outside the center will operate without using resident privileges. Within three months, the government will prepare a draft constitutional law "On the International Center for Digital Technologies."