Ötən həftə Warner Bros. Discovery şirkətinin Netflix tərəfindən alınması barədə razılıq əldə olunsa da, bu gün vəziyyət tamamilə dəyişib. Paramount Skydance rəqibinə meydan oxuyaraq şirkət üçün tamamilə nağd şəkildə 108,4 milyard dollarlıq yeni təklif irəli sürüb və məsələni birbaşa səhmdarların müzakirəsinə çıxarıb.
Paramount tərəfindən irəli sürülən hər səhm üçün 30 dollarlıq nağd ödəniş planı, Netflixin ümumi 27,75 dollarlıq paketindən həm dəyər, həm də nağd vəsait baxımından xeyli üstündür. Əsas fərqlərdən biri də odur ki, Netflix yalnız studiyaları və yayım platformalarını hədəflədiyi halda, Paramount şirkəti bütünlüklə, o cümlədən Qlobal Şəbəkələr bölməsi ilə birlikdə almaq niyyətindədir. Şirkətin rəhbəri David Ellison bildirib ki, hazırkı rəhbərlik Netflix variantını seçməklə səhmdarları qeyri-müəyyənlik qarşısında qoyub və onların daha sərfəli nağd təklifi dəyərləndirmək hüququ var.
Digər tərəfdən, Netflix və Warner Bros. Discovery razılaşması inhisarçılıqla bağlı ciddi suallar doğurub, hətta ABŞ prezidenti Donald Tramp da bu birləşmənin problemli ola biləcəyinə işarə edib. Mövcud şərtlərə görə, əgər WBD Netflixdən imtina edib başqa təklifi qəbul edərsə, 2,8 milyard dollar təzminat ödəməli olacaq. Şirkət rəhbərliyi Paramountun yeni təklifini nəzərdən keçirəcəyini, lakin hələlik mövcud razılaşmaya sadiq qaldığını bəyan edib.

Paramount Challenges Netflix Deal with $108.4B Cash Offer for Warner Bros. Discovery
Although an agreement was reached last week for Netflix to acquire Warner Bros. Discovery, the situation has completely changed today. Paramount Skydance has challenged its rival by making a new all-cash offer of $108.4 billion for the company and taking the matter directly to the shareholders for consideration.
Paramount’s proposal of $30 per share in cash is significantly higher in both value and cash terms than Netflix’s $27.75 per share offer. One key difference is that while Netflix is targeting only the studios and streaming platforms, Paramount intends to acquire the company in its entirety, including the Global Networks division. Company CEO David Ellison stated that the current management, by choosing Netflix’s offer, has left shareholders in uncertainty, and they have the right to evaluate a more favorable cash proposal.
On the other hand, the Netflix-Warner Bros. Discovery deal has raised serious antitrust concerns, with even U.S. President Donald Trump suggesting that the merger could be problematic. Under the current terms, if WBD rejects Netflix and accepts another offer, it would have to pay $2.8 billion in termination fees. Company management has announced that it will review Paramount’s new offer but remains committed to the existing agreement for the time being.