2025-ci ildə İstanbulda İlker Selim Zorluoğlu, Ari Nazir və Yusuf Bahadır tərəfindən qurulan Türk startapı Loops AI, a16z Speedrun-dan investisiya əldə edib. İnvestisiyanın maliyyə həcmi hələlik açıqlanmayıb. Qeyd edək ki, "a16z Speedrun" Airbnb, Facebook və Instagram- ı dəstəkləyən "Andreessen Horowitz" fonduna aiddir və erkən mərhələdəki startaplara Silikon Vadisinin imkanlarına çıxış yaradır.
Yeni investisiya hesabına startap üç əsas istiqamətdə böyüməyi planlaşdırır. Komanda ilk növbədə MENA (Yaxın Şərq və Şimali Afrika) və Avropa bazarlarına açılaraq böyük e-ticarət şəbəkələri ilə iş birlikləri qurmağı hədəfləyir. Məhsul tərəfində isə platformanı daha otonom formata gətirmək, vizual alış-veriş və səsli interfeys kimi funksiyalar əlavə etmək nəzərdə tutulur. Həmçinin, startap "Agentic Network" adlı bir struktur quraraq, markaların məlumat məxviliyini qorumaq şərtilə süni intellekt agentlərinin ortaq təcrübədən öyrənməsini təmin edəcək.
Loops AI-ın əsas fəaliyyəti otonom süni intellekt agentləri vasitəsilə müştəri əlaqələrini sadəcə sual-cavab formatından çıxarıb, real gəlir gətirən satış kanalına çevirməkdir. Startapın məlumatına görə, onların texnologiyası müştəri qarşılıqlı əlaqəsini 20 dəfəyə qədər, ziyarətçi başına satış nisbətini 70%-dən çox, ümumi satış həcmini isə 40% artırmağa nail olub. Bu sistem həm də iadələri azaldır və dəstək komandalarının işini yüngülləşdirir.
Özünü köhnə nəsil chatbotlardan fərqləndirən startap, sistemlərinin bir "satış məsləhətçisi" kimi davrandığını və istifadəçi niyyətini 99% dəqiqliklə anladığını bildirir. Hazırda Tudors, P&G, Radisson kimi 50-dən çox marka ilə işləyən Loops AI, platformanın 7 gündən qısa müddətdə işə salınması ilə seçilir. Startapın həmtəsisçisi İlker Selim Zorluoğlu bu texnologiyanı "e-ticarətin yeni əməliyyat sistemi" adlandıraraq, statik veb-saytlardan danışan və satış edən ağıllı agentlərə keçidin vacib olduğunu vurğulayıb.

09 December 2025 12:31
In 2025, the Turkish startup Loops AI, founded in Istanbul by İlker Selim Zorluoğlu, Ari Nazir, and Yusuf Bahadır, secured investment from a16z Speedrun. The financial details of the investment have not yet been disclosed. It should be noted that a16z Speedrun is part of Andreessen Horowitz, the fund behind Airbnb, Facebook, and Instagram, providing early-stage startups access to Silicon Valley resources.
With the new investment, the startup plans to grow in three main directions. First, the team aims to expand into the MENA (Middle East and North Africa) and European markets by forming partnerships with large e-commerce networks. On the product side, the company intends to make the platform more autonomous and add features such as visual shopping and a voice interface. Additionally, Loops AI plans to establish a structure called “Agentic Network”, allowing AI agents to learn from shared experience while ensuring brand data privacy.
The core activity of Loops AI is to transform customer interactions via autonomous AI agents from a simple Q&A format into a revenue-generating sales channel. According to the startup, their technology has increased customer engagement up to 20 times, sales per visitor by over 70%, and overall sales by 40%. The system also reduces returns and eases the workload of support teams.
Differentiating itself from older-generation chatbots, Loops AI emphasizes that its system acts as a “sales advisor”, understanding user intent with 99% accuracy. Currently, the startup works with over 50 brands, including Tudors, P&G, and Radisson, and stands out for being able to launch the platform in less than seven days. Co-founder İlker Selim Zorluoğlu described this technology as “the new operating system for e-commerce”, highlighting the importance of transitioning from static websites to intelligent agents that converse and sell.