08 Avqust 2024 14:34
m10 elektron pulqabısı ilə tanınan ölkənin aparıcı maliyyə təşkilatı "Pasha Pay" MMC-nin 100% sahibi Kapital Bankdır. Bu barədə məlumat "Kapital Bank" ASC-nin yarımillik hesabatında verilib. Qeyd edilib ki, "Kapital Bank" 21 may 2024-cü il tarixində "Pasha Pay" MMC şirkətinə 48 milyon 704 min manat investisiya yatırıb.
Qeyd edək ki, “PASHA Holding” MMC-nin maliyyə şirkəti olan “PashaPay” MMC-nin nizamnamə kapitalı holdinqin tərkibinə keçəndən sonra ilk dəfə 2023-cü ilin oktyabr ayında artırılıb. Belə ki, şirkətin nizamnamə kapitalı 18 milyon manat artırılaraq 22 min manatdan 18 milyon 22 min manata yüksəldilmişdi.
Hazırda ekosistemdə PashaPay-ə məxsus iki əsas ödəniş xidməti var - MilliÖn və m10.
Şirkət 2021-ci ilə qədər “Komtec LTD” MMC kimi adlandırılırdı və “MilliÖn” ödəniş terminalının sahibdir. Holdinqin tərkibinə keçdikdən sonra “PashaPay” adlandırılıb.
“Komtec LTD” MMC kimi adlandırılan şirkət Pasha Holdinqin tərkibinə keçdikdən sonra 2022-ci ildən “PashaPay” adlandırılıb. PashaPay, "xalq brendi" kimi tanınan, 2008-ci ildən əhalinin istifadəsinə verilmiş MilliÖN ödəmə sisteminin əsasında qurulub. Hazırda əhali bütün ölkə üzrə yayılmış 5500-dən çox MilliÖN terminalı vasitəsilə 700-dən çox xidmətdən istifadə etməklə ödənişlərini həyata keçirir. Bunların arasında mobil rabitə, kommunal xidmətlər, sığorta, dövlət rüsumları, hüquqi şəxslərin ödənişləri və digər xidmətləri qeyd etmək olar.
2022-ci ilin iyul ayında PashaPay yeni m10 mobil tətbiqini uğurla təqdim edərək fiziki şəxslər və sahibkarlara öz əməliyyatlarını sadələşdirmək üçün imkan yaratdı.  Elektron pulqabı olan m10-un ən böyük üstünlüyü tamamilə komissiyasız ölkədaxili pul köçürmələridir. Şirkətin Bakı və Moskvadakı ofislərində 440-dan çox əməkdaş çalışır.

The owner of PashaPay has been announced: 48 million manat investment
Kapital Bank is the 100% owner of "Pasha Pay" LLC, the country's leading financial organization known for its m10 electronic wallet. This information was given in the semi-annual report of "Kapital Bank" OJSC. It was noted that "Kapital Bank" invested 48 million 704 thousand manats in "Pasha Pay" LLC on May 21, 2024.
It should be noted that the charter capital of "PashaPay" LLC, a financial company of "PASHA Holding" LLC, was increased for the first time in October 2023 after it became part of the holding. Thus, the authorized capital of the company was increased by 18 million manats from 22 thousand manats to 18 million 22 thousand manats.
Currently, there are two main payment services owned by PashaPay in the ecosystem - MilliÖn and m10.
The company was called "Komtec LTD" LLC until 2021 and owns the "MilliÖn" payment terminal. After becoming part of the holding, it was renamed "PashaPay".
The company named as "Komtec LTD" LLC was renamed "PashaPay" in 2022 after it became part of Pasha Holding. PashaPay is based on the MilliÖN payment system, which has been available to the public since 2008, known as the "people's brand". Currently, the population makes payments using more than 700 services through more than 5,500 MilliÖN terminals spread throughout the country. Among them, we can mention mobile communication, utilities, insurance, state fees, payments of legal entities and other services.
In July 2022, PashaPay successfully introduced the new m10 mobile application, enabling individuals and entrepreneurs to simplify their transactions. The biggest advantage of m10, an electronic wallet, is completely commission-free domestic money transfers. More than 440 employees work in the company's offices in Baku and Moscow.