05 Yanvar 2024 12:20
Nikolaus Virtin ölümü Eyfel Bertrand Meyer tərəfindən X-ə bildirilib. Wirth 2024-cü il yanvarın 1-də ailəsinin əhatəsində öz evində dünyasını dəyişib.
Wirth 1963-cü ildə kompüter elmləri üzrə elektrik mühəndisliyi üzrə fəlsəfə doktoru dərəcəsini almışdır. Bundan sonra o, dörd il Stanford Universitetinin Kompüter Elmləri Departamentində dosent, 1967-1999-cu illərdə Sürix Federal Texnologiya İnstitutunda (ETH Zurich) kompüter elmləri professoru olub. Müəllimlik fəaliyyəti dövründə o, Xerox PARC Tədqiqat və İnkişafda işləmək üçün iki dəfə bir illik məzuniyyətdə olub.
Nikolaus Wirth 1970-ci ildə Paskal proqramlaşdırma dilini yaradıb və o, eyni zamanda Euler, PL360, ALGOL W, Modula və Oberon dillərinin müəllifidir. 1984-cü ildə alim kompüter elmləri sahəsində ən nüfuzlu mükafatın - Türinq mükafatının laureatı olub.

Nikolaus Wirth, the creator of the Pascal programming language, has died
The death of Nikolaus Wirth was reported to X by Eiffel Bertrand Meyer. Wirth died at his home on January 1, 2024, surrounded by his family.
Wirth received his PhD in electrical engineering in computer science in 1963. After that, he was an associate professor at the Department of Computer Science at Stanford University for four years, and a professor of computer science at the Federal Institute of Technology Zurich (ETH Zurich) from 1967 to 1999. During his teaching tenure, he took two one-year leaves of absence to work at Xerox PARC Research and Development.
Nikolaus Wirth created the Pascal programming language in 1970, and he is also the author of Euler, PL360, ALGOL W, Modula, and Oberon. In 1984, the scientist became the laureate of the most prestigious prize in the field of computer science - the Turing prize.