PDF süni intellekt inqilabına tab gətirəcəkmi?
1993-cü ildə Adobe portativ sənəd formatını (PDF) təqdim edəndə, Gartner şirkətinin bir məsləhətçisi bunu “həyatımda eşitdiyim ən axmaq ideya” adlandırmışdı. O dövrdə istifadəçilər dial-up internetlə böyük həcmli faylların yüklənməsini və kompüterdə açılmasını gözləməli olurdular. Hətta şirkətin idarə heyəti layihəni dayandırmaq istəyirdi. Lakin PDF xüsusilə ABŞ-ın Vergi Xidməti (IRS) rəqəmsal vergi formalarında ondan istifadə etməyə başlayandan sonra geniş yayıldı. Bu gün dünyada 2,5 trilyondan çox PDF mövcuddur.
Bununla belə, PDF-in çatışmazlıqları qalır. Smartfonda oxumaq çətindir, məlumat köçürmək narahatdır, görmə məhdudiyyətli şəxslər üçün oxu proqramları PDF-lərlə çətinlik çəkir. 2008-ci ildə Adobe nəzarəti buraxdıqdan sonra format zərərli proqramlar üçün də vasitəyə çevrilib – Check Point-ə görə, e-poçt əsaslı kiberhücumların beşdə biri PDF əlavələri vasitəsilə həyata keçirilir.
Son vaxtlar isə başqa problem gündəmə gəlib. Generativ süni intellekti dəstəkləyən böyük dil modelləri (LLM-lər) PDF-ləri düzgün “oxumaqda” çətinlik çəkir, çoxsütunlu səhifələri səhv ardıcıllıqla analiz edir və bu da bəzən çatbotların yanlış məlumatlar “uydurmasına” səbəb olur.
Buna baxmayaraq, bəzi startaplar – məsələn, Factify – PDF-i əvəz edə biləcək yeni fayl formatı yaratmaq niyyətindədir. Digər tərəfdən, PDF Association-un rəhbəri Daff Conson hesab edir ki, problem formatda deyil, onun istifadə üsulundadır. Adobe və Google isə artıq süni intellekt alətlərini PDF-lərlə daha uyğun işləyəcək şəkildə təkmilləşdirir. Görünür, PDF-in hakimiyyəti hələ davam edə bilər.

When Adobe introduced the Portable Document Format (PDF) in 1993, a Gartner consultant called it “the dumbest idea I’ve ever heard.” At the time, users had to wait for large files to download and open on their computers over dial-up Internet. The company’s board even wanted to shut down the project. But PDF became widespread, especially after the U.S. Internal Revenue Service (IRS) began using it for digital tax forms. Today, there are more than 2.5 trillion PDFs in the world.
However, PDF’s shortcomings remain. It’s difficult to read on a smartphone, it’s inconvenient to transfer data, and reading programs for the visually impaired struggle with PDFs. Since Adobe relinquished control in 2008, the format has also become a vehicle for malware—according to Check Point, one in five email-based cyberattacks are carried out via PDF attachments.
Recently, another problem has emerged. Large language models (LLMs) that support generative AI have difficulty “reading” PDFs correctly, parsing multi-column pages in the wrong order, which sometimes causes chatbots to “fabricate” incorrect information.
However, some startups – such as Factify – are aiming to create a new file format that could replace PDF. On the other hand, Duff Johnson, head of the PDF Association, believes that the problem is not the format itself, but the way it is used. Adobe and Google are already improving their AI tools to work better with PDFs. It seems that PDF’s reign may continue.