Azercell və AWS süni intellekt modellərinin Azərbaycan dilində öyrədilməsi üçün texnoloji platforma yaradıblar
05 İyun 2026 11:49
Azercell Telekom Azərbaycan dili üçün süni intellekt imkanlarının inkişafı istiqamətində mühüm addım atıb. Şirkət Amazon Web Services (AWS) ilə əməkdaşlıq çərçivəsində Azərbaycan dilində böyük dil modellərinin (LLM) təlimi üçün praktik tətbiqə hazır texnoloji platforma yaradıb.
Qabaqcıl bulud texnologiyaları və süni intellekt həllərinin məhdud rəqəmsal resurslara malik dillərə uyğunlaşdırılması baxımından bu layihə AWS-in rəsmi platformasında uğurlu nümunə kimi təqdim olunub. Bu layihə ölkə üçün xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Belə ki, Azərbaycan dilini anlayan və onun xüsusiyyətlərini nəzərə alaraq məlumatları düzgün emal edən süni intellekt sistemlərinin yaradılması ölkənin rəqəmsal inkişafı və texnoloji transformasiyası baxımından vacib istiqamətlərdən biridir.
Azərbaycan dili zəngin qrammatik quruluşu və nisbətən məhdud rəqəmsal dil resursları səbəbindən süni intellekt modellərinin öyrədilməsi üçün mürəkkəb dillərdən hesab olunur.
Azercell və AWS-in birgə yaratdığı platforma Azərbaycan dilində daha böyük həcmdə mətnlərin emalı üçün zəmin yaradaraq süni intellekt modellərinin təlim prosesinin səmərəliliyini artırır.
Bu əməkdaşlıq modeli qlobal texnologiya bazarında müşahidə olunan tendensiyanı da əks etdirir. Belə ki, hazırda dünyada telekommunikasiya operatorları və hiperskaler qismində çıxış edən dünyanın aparıcı texnologiya şirkətləri bulud xidmətləri, data analitikası və süni intellekt sahələrində innovasiyaların inkişafını sürətləndirmək üçün səylərini birləşdirirlər.
Azercell üçün bu əməkdaşlıq ənənəvi telekommunikasiya operatorundan texnologiya yönümlü rəqəmsal şirkətə transformasiyasında növbəti mərhələdir.
Qeyd edək ki, Azərbaycan dili üçün süni intellekt həllərinin lokallaşdırılması “Azərbaycan Respublikasının 2025–2028-ci illər üzrə Süni İntellekt Strategiyası”nın əsas prioritetlərindən biri hesab edilir. Yaradılmış texnoloji platforma Azercell-in süni intellekt ekosisteminin inkişafı üçün baza rolunu oynayacaq. Platforma gələcəkdə intellektual virtual köməkçilər, çat-botlar və digər rəqəmsal xidmətlərin inkişafını sürətləndirərək müştəri xidmətlərinin keyfiyyətinin yüksəldilməsinə və istifadəçi təcrübəsinin fərdiləşdirilməsinə imkan yaradacaq.
Qeyd edək ki, Azercell-in Azərbaycan dili üçün süni intellekt texnologiyalarının inkişafına yönəltdiyi investisiyalar şirkətin rəqəmsal potensialını gücləndirməklə yanaşı, ölkənin milli rəqəmsal ekosisteminin və innovasiya mühitinin inkişafına da töhfə verir.

Azercell and AWS have created a technological platform for training artificial intelligence models in Azerbaijani
05 June 2026 11:49
Azercell Telecom has taken an important step towards the development of artificial intelligence capabilities for the Azerbaijani language. The company, in cooperation with Amazon Web Services (AWS), has created a ready-to-use technological platform for training large language models (LLM) in the Azerbaijani language.
This project was presented as a successful example on the official AWS platform in terms of adapting advanced cloud technologies and artificial intelligence solutions to languages ​​with limited digital resources. This project is of particular importance for the country. Thus, the creation of artificial intelligence systems that understand the Azerbaijani language and correctly process data, taking into account its characteristics, is one of the important directions in terms of the country's digital development and technological transformation.
Due to its rich grammatical structure and relatively limited digital language resources, the Azerbaijani language is considered one of the complex languages ​​for training artificial intelligence models.
The platform jointly created by Azercell and AWS increases the efficiency of the training process of artificial intelligence models by creating a basis for processing a larger volume of texts in the Azerbaijani language.
This cooperation model also reflects the trend observed in the global technology market. Thus, currently, telecommunications operators and the world's leading technology companies acting as hyperscalers are joining forces to accelerate the development of innovations in the fields of cloud services, data analytics and artificial intelligence.
For Azercell, this cooperation is the next stage in its transformation from a traditional telecommunications operator to a technology-oriented digital company.
It should be noted that the localization of artificial intelligence solutions for the Azerbaijani language is considered one of the main priorities of the "Artificial Intelligence Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2025–2028". The created technological platform will play a role as a basis for the development of Azercell's artificial intelligence ecosystem. The platform will accelerate the development of intelligent virtual assistants, chatbots and other digital services in the future, thereby improving the quality of customer services and personalizing the user experience.
It should be noted that Azercell's investments in the development of artificial intelligence technologies for the Azerbaijani language not only strengthen the company's digital potential, but also contribute to the development of the country's national digital ecosystem and innovation environment.