Pentago DeepSeek-ə qoşulan işçilərinin Çin serverlərinə bağlanmasını əngəlləyir
DeepSeek-in xidmət şərtlərinə görə, istifadəçi məlumatları Çin serverlərində saxlanır. Bu məlumatlar Çin qanunlarına tabe olaraq idarə edilir, bu da ölkənin kəşfiyyat orqanları ilə əməkdaşlığı tələb edir.
Buna baxmayaraq, ABŞ Müdafiə Nazirliyinin işçiləri bu həftə DeepSeek-ə qoşulub və xidməti ən azı iki gün ərzində istifadə ediblər. Bloomberg-in məlumatına görə, Pentagon bu günlərdə bəzi şəbəkələrində DeepSeek-ə girişə maneə yaratmağa başlayıb, amma bəzi işçilər hələ də xidmətə daxil ola bilirlər.
ABŞ hökuməti, Çin mənşəli Sİ çatbota olan böyük marağın milli təhlükəsizlik məsələləri ilə bağlı narahatlıqlarını müzakirə edir. DeepSeek, həmçinin ABŞ-ın Apple və Play Store mağazalarında ən populyar tətbiqlərdən birinə çevrilib.
Yanvarın 24-də isə ABŞ Dəniz Qüvvələri, təhlükəsizlik və etik səbəblərdən işçilərinin DeepSeek-ə daxil olmasını qadağan edib.

Pentago is blocking employees' access to DeepSeek’s Chinese servers
According to DeepSeek’s terms of service, user data is stored on Chinese servers, and this data is governed by Chinese laws, which require collaboration with the country’s intelligence agencies.
However, employees of the U.S. Department of Defense connected to DeepSeek this week and used the service for at least two days. According to Bloomberg, the Pentagon has started blocking access to DeepSeek on some of its networks, but some employees are still able to access the service.
The U.S. government is discussing national security concerns regarding the growing interest in the Chinese-origin chatbot. DeepSeek has also become one of the most popular apps in the U.S. Apple and Play Store.
On January 24, the U.S. Navy banned its employees from accessing DeepSeek due to security and ethical reasons.