Perplexity-dən strateji addım: Sİ əməliyyat sistemi üçün “OS.ai” domenini aldı
Süni intellektlə işləyən axtarış mühərriki Perplexity, öz süni intellekt əsaslı əməliyyat sistemini yaratmaq məqsədilə “OS.ai” adlı premium domeni satın alıb.
Domenin əvvəlki sahibi və tanınmış texnoloji investor Dharmeş Şah LinkedIn-də paylaşım edərək, domenin Perplexity-nin baş direktoru Aravind Srinivasa satıldığını təsdiqləyib. Şah bildirib: “os.ai domenini @AravSrinivas-a satdım”. O, həmçinin vurğulayıb ki, bu satışdan əvvəl də Perplexity-nin səhmdarı olub və indi “bir qədər daha böyük səhmdar”dır. Satışın maliyyə detalları açıqlanmayıb.
Aravind Srinivas isə 14 iyulda sosial mediada qısa və sirli şəkildə “os dot ai” yazaraq diqqət çəkib. Bu paylaşım texnologiya icması arasında böyük marağa səbəb olub, 45,000-dən çox baxış toplayaraq Perplexity-nin gələcək planları barədə müzakirələrə yol açıb.
Yeni domenin alınması Perplexity-nin süni intellekt sahəsində daha geniş və ambisiyalı vizyonunun göstəricisi kimi qiymətləndirilir.

Strategic move from Perplexity: Acquires “OS.ai” Domain for AI Operating System
The domain’s previous owner and well-known tech investor Dharmesh Shah announced the deal on LinkedIn on July 13, 2025. He confirmed that the domain had been sold to Perplexity CEO Aravind Srinivas: “I sold the domain os.ai to @AravSrinivas,” Shah said. He also noted that he was a shareholder in Perplexity before the sale and is now a “slightly larger shareholder” after the deal. Financial details of the sale were not disclosed.
Aravind Srinivas, meanwhile, posted a short and cryptic post on the social network on July 14, simply writing “os dot ai.” The post sparked a lot of interest among the tech community, garnering 45,000 views and sparking discussions about Perplexity’s future plans.
The acquisition of the new domain is seen as an indication of Perplexity's broader vision in the field of artificial intelligence.