Pinterest CEO-su: Süni intellektlə işləyən veb sayt yaratmağı planlaşdırırıq
Pinterest şirkətinin rəhbəri Bill Ready 2025-ci ilin ikinci rüb hesabatı zamanı bildirib ki, Pinterest artıq süni intellektdən istifadə edərək istifadəçilərə alış-verişdə kömək edir. Lakin tamamilə süni intellekt agentlərinin sizin yerinizə alış-veriş etməsi hələ çox uzaq gələcəkdir.
Ready deyib ki, bəzən düşünülür ki, süni intellekt sizin üçün hər şeyi alacaq, amma insanların buna hazır olması üçün çox vaxt lazımdır. İnsanlar hələ də özləri qərar vermək istəyirlər, süni intellektin tam idarə etməsi yalnız çox sadə işlərdə ola bilər.
Pinterest isə istifadəçilərə onların zövqünə və maraqlarına uyğun proaktiv olaraq tövsiyələr verir. İnsanlar “Pinterest məni başa düşür” deyirlər, çünki tətbiq onlara maraqlı ideyalar və məhsullar təqdim edir — sanki şəxsi alış-veriş köməkçisi kimi.
Ready həmçinin bildirib ki, bu gün süni intellektlə bağlı yeni texnologiyaların çox sürətlə inkişaf etdiyi bir dövrdəyik. Pinterest də süni intellektdən istifadə edərək şəkilləri və mətnləri birləşdirən modellər, vizual axtarış və reklamların daha effektiv olması üçün alətlər yaradır.
Lakin Pinterest-də istifadəçilər arasında süni intellekt tərəfindən yaradılan aşağı keyfiyyətli məzmunun artması ilə bağlı narazılıqlar var. Buna görə şirkət AI ilə yaradılan şəkillərə xüsusi nişanlar əlavə edib və istifadəçilərə belə məzmunları gizlətmək imkanı verib. Eyni zamanda, bəzi istifadəçilərin bloklanması məsələsi də narahatlıq doğurur. Pinterest bunu texniki səhv adlandırıb.
Maliyyə nəticələrinə görə, Pinterest 2025-ci ilin ikinci rübündə 998 milyon dollar gəlir əldə edib. Lakin şirkətin səhm başına gəliri gözləntilərdən bir az aşağı olub. Şirkət həmçinin bildirib ki, istifadəçilərinin çoxu gənclərdən ibarətdir və kişi istifadəçilərin sayı ötən illə müqayisədə demək olar ki, iki dəfə artıb.

Pinterest CEO: We plan to create a website powered by artificial intelligence
Pinterest CEO Bill Ready said during the company’s Q2 2025 earnings report that Pinterest is already using artificial intelligence to assist users with shopping. However, fully autonomous AI agents shopping on behalf of users are still a long way off.
Ready explained that while some people think AI will do all the shopping for them, it will take a long time before users are ready to hand over full control. People still want to make their own decisions, and AI-driven automation is likely to be limited to very simple tasks for now.
Pinterest proactively provides users with recommendations tailored to their tastes and interests. Users say, “Pinterest just gets me,” because the app offers ideas and products that match their style—like a personal shopping assistant.
Ready also noted that we are living in a time of rapid advancements in AI technology. Pinterest uses AI-powered models that combine images and text, visual search features, and tools to improve advertising efficiency.
However, there are user concerns about the rise of low-quality AI-generated content on Pinterest. To address this, the company added labels for AI-generated images and gave users the option to filter out such content. There have also been issues with mass user bans, which Pinterest attributes to technical errors.
Financially, Pinterest reported $998 million in revenue for Q2 2025. However, earnings per share were slightly below expectations. The company also noted that most of its users are young, with the number of male users nearly doubling compared to the previous year.