GOUP və Cloud Native Computing Foundation təşkilatçılığı ilə Bakıda AIOSE Konfransı keçiriləcək
GOUP və Cloud Native Computing Foundation (CNCF) icmalarının birlikdə təşkil etdiyi növbəti AIOSE Konfransı Mayın 25-də ADA Universitetində baş tutacaq.
"Tech Ride" adlı tədbir Süni İntellekt, Mühəndislik və Sahibkarlıq mövzularında panel müzəkirələri və invidual çıxışları əhatə edəcək.
Çıxışlar eyni anda ADA Universitetinin 3 fərqli auditoriyasında paralel şəkildə yer alacaq. Yerli və xarici şirkətlərdə çalışan, öz sahələrində təcrübəli spikerlər bir-birindən maraqlı çıxışları ilə yadda qalacaq.
İştirakçılar konfrans müddətində ən son texnoloji yeniliklər barədə çıxışları dinləyib müzakirələrdə iştirak edə biləcək, netvörkinq imkanları, hədiyyələr, əyləncəli fəaliyyətlərlə dolu faydalı və maraqlı gün keçirəcəklər.
Konfransda iştirak edəcək spikerlərin kimliyi, 6 panel sessiyası və 14 individual çıxışın mövzuları barədə aşağıdakı linkdən, CNCF Baku-nun rəsmi səhifəsinə keçid edərək öyrənə bilərsiniz.

The next AIOSE Conference, jointly organized by the GOUP and Cloud Native Computing Foundation (CNCF) communities, will take place on May 25 at ADA University.
The Tech Ride event will feature panel discussions and individual presentations on Artificial Intelligence, Engineering and Entrepreneurship.
Speeches will take place simultaneously in 3 different auditoriums of ADA University. Speakers working in local and foreign companies, experienced in their fields, will be remembered for their interesting speeches.
During the conference, participants will be able to listen to speeches and participate in discussions about the latest technological innovations, and will have a useful and interesting day full of networking opportunities, giveaways, and fun activities.
You can find out about the identity of the speakers who will participate in the conference, the topics of 6 panel sessions and 14 individual speeches from the following link, by going to the official page of CNCF Baku.
CNCF Baku Official page
To participate in the "Tech Ride" conference, you can purchase a ticket by following the link below:
For standard conference ticket: https://paymes.shop/GoUp/event/234299146
For a special discount ticket for students: https://paymes.shop/GoUp/event/234299152
Note: The conference is in Azerbaijani, panel discussions and individual speeches will be in our native language.