İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin (İRİA) təşəbbüsü ilə keçirilən “Rəqəmsal akademiya” təlim proqramı yekunlaşıb. Belə ki, cari ilin may ayında reallaşan təlimlərin ilk sessiyasında fərqli dövlət qurumlarının İKT üzrə məsul şəxslərindən ibarət 8 qrup formalaşdırılıb. İyun ayında proqramın ikinci sessiyası, həmçinin Estoniyanın “Digital Nation” və İRİA-nın data mütəxəssisləri tərəfindən keçirilən mentorluq sessiyaları da baş tutub. Təlim iştirakçıları bu sessiyalarda rəqəmsal transformasiya layihələrində data əsaslı qərarvermə mexanizmləri və onların vasitəsilə vətəndaşyönümlü hökumət xidmətlərinin təkmilləşdirilməsi istiqamətində qabaqcıl yerli və xarici təcrübələrlə tanış olublar.
3 iyul tarixində baş tutan yekun tədbirdə 36 dövlət qurumunu təmsil edən 50-dən çox rəqəmsal transformasiya üzrə məsul şəxsin cəlb edildiyi qrupların layihə təqdimatları keçirilib. Layihələr İRİA-nın sədri İnarə Vəliyeva, Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının sədr müşaviri Vüsal Xəlilov, “Pasha Holding”in data üzrə baş direktoru Valeh Nəbiyev və digər rəsmilərdən ibarət ekspert paneli qarşısında təqdim edilib.
Qrup layihələri maliyyə, səhiyyə, təhsil, nəqliyyat, dayanıqlılıq və digər klasterləri əhatə edir. Hər qrup proqram ərzində ixtisaslaşdığı klasterə aid müəyyən problemin mümkün həll yollarını təklif edən layihə üzərində işləyib. Layihələrdə cinayətlərin yaranma ehtimalının, təbii fəlakət olan daşqınların, inflyasiyanın və xəstəxanalarda yataq sayının proqnozlaşdırılması, məşğulluq və ictimai nəqliyyatın optimizasiyası kimi mövzular öz əksini tapıb. Komanda işinin mahiyyəti datayönümlü yanaşma və liderlik bacarıqlarının vəhdəti ilə effektiv nəticələrin əldə edilməsi üsullarının inkişaf etdirilməsi olub.
Layihələrin təqdimatı hissəsi bitdikdən sonra təlim iştirakçıları “Rəqəmsal akademiya”nın sertifikatları ilə təltif olunublar.
Qeyd edək ki, komanda işinə əsaslanan “Rəqəmsal akademiya” proqramının məqsədi Azərbaycanda rəqəmsal transformasiya üzrə qabaqcıl beynəlxalq təcrübənin tətbiqini təşviq etmək və dövlət qurumları arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsi üçün liderlər qrupunu yetişdirməkdir. Proqramın başlıca üstünlüyü təlimlər zamanı iştirakçılar üçün rəqəmsal transformasiya mövzularında komanda şəklində layihələr üzərində çalışmaq və effektiv fikir mübadiləsi aparmaq imkanının təmin edilməsidir.

Project presentation of more than 50 ICT heads of state institutions took place at "Digital Academy"
04 July 2024 15:09
The "Digital Academy" training program initiated by the Innovation and Digital Development Agency (IRIA) has been completed. Thus, in the first session of the trainings held in May of this year, 8 groups of ICT officials from different state institutions were formed. In June, the second session of the program took place, as well as mentoring sessions conducted by data experts from Estonia's Digital Nation and IRIA. In these sessions, training participants got acquainted with data-based decision-making mechanisms in digital transformation projects and advanced local and foreign practices in the direction of improving citizen-oriented government services through them.
At the final event held on July 3, project presentations were held by groups involving more than 50 people responsible for digital transformation representing 36 state institutions. The projects were presented in front of the expert panel consisting of Inara Valiyeva, Chairman of IRIA, Vusal Khalilov, Advisor to the Chairman of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan, Valeh Nabiyev, Chief Data Officer of Pasha Holding, and other officials.
Group projects cover finance, health, education, transport, sustainability and other clusters. During the program, each group worked on a project that proposed possible solutions to a specific problem related to their specialized cluster. Topics such as predicting the probability of crime, natural disaster floods, inflation and the number of hospital beds, employment and public transport optimization were reflected in the projects. The essence of the teamwork was the development of methods of achieving effective results with a combination of data-oriented approach and leadership skills.
After the presentation of the projects, the training participants were awarded with certificates of the "Digital Academy".
It should be noted that the goal of the "Digital Academy" program, based on teamwork, is to promote the application of advanced international experience in digital transformation in Azerbaijan and train a group of leaders to strengthen cooperation between state institutions. The main advantage of the program is the provision of an opportunity for participants to work on projects as a team and effectively exchange ideas on digital transformation topics during the training.