2024-cü ilin yanvar-iyun aylarında Özbəkistanda 60 xarici texnologiya şirkəti tərəfindən 4 milyon ABŞ dolları vergi ödənilib. Vergi Komitəsinin məlumatına görə bu, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 1,5 dəfə çoxdur.
Özbəkistanda vergi ödəyən xarici İT şirkətləri keçən il qazanclarını demək olar ki, iki dəfə artırıb. Bu barədə Özbəkistan Dövlət Vergi Komitəsinin açıqladığı statistik məlumatda qeyd edilir. 2023-cü ildə onların ümumi mənfəəti 50,8 milyon dollar təşkil edib.
Hazırda ölkədə internet və İT xidmətləri göstərən 57 xarici firma var. Təkcə 2023-cü ildə siyahıya 17 şirkət əlavə olunub. O cümlədən Sinqapur şirkəti TikTok PTE LTD. (TikTok) 2021-ci ilin iyul ayından Özbəkistanda məlumat serverlərinin Özbəkistanda yerləşməsini tələb edən şəxsi məlumatlar haqqında qanunu pozduğuna görə bloklanıb.
2022-ci illə müqayisədə 2023-cü ildə xarici İT şirkətlərinin Özbəkistan büdcəsinə ödədiyi vergilər 56,2% artıb. Ödənişlərin əsas payı Facebook-un ana şirkəti Meta (2,114 milyon dollar), Google (1,6 milyon dollar), Apple (1 milyon dollar) və Amazon (176 min dollar) kimi texnologiya nəhənglərinin payına düşür. Booking.com, Netflix, Xsolla, Zoom, Yandex və Adobe Systems ilk onluğu təşkil edib.

Foreign IT companies have earned more than 50 million dollars in Uzbekistan
In January-June 2024, 60 foreign technology companies paid 4 million US dollars in taxes in Uzbekistan. According to the Tax Committee, this is 1.5 times more than in the same period last year.
Foreign IT companies paying taxes in Uzbekistan almost doubled their profits last year. This is stated in the statistics released by the State Tax Committee of Uzbekistan. In 2023, their total profit was 50.8 million dollars.
Currently, there are 57 foreign companies providing Internet and IT services in the country. In 2023 alone, 17 companies were added to the list. Including the Singaporean company TikTok PTE LTD. (TikTok) has been blocked in Uzbekistan since July 2021 for violating a personal data law that requires data servers to be located in Uzbekistan.
Compared to 2022, taxes paid by foreign IT companies to the Uzbekistan budget increased by 56.2% in 2023. The main share of payments goes to tech giants such as Facebook's parent company Meta ($2,114 million), Google ($1.6 million), Apple ($1 million) and Amazon ($176,000). Booking.com, Netflix, Xsolla, Zoom, Yandex and Adobe Systems made up the top ten.
Foreign companies providing internet services in Uzbekistan have paid taxes in this country since 2020.