"Trendyol"un tərəfdaşlığı ilə Azərbaycanda yeni fond qurulub
Azərbaycanda innovasiya və startap ekosistemini gücləndirmək məqsədilə yeni vençur fondu yaradılır. Fondun təsisçiləri sırasına İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi, “Trendyol”, Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti və "PAŞA Holdinq" daxildir. 4 milyon ABŞ dolları kapitalı ilə fəaliyyətə başlayacaq bu fond, Azərbaycandakı startap və innovativ layihələr üçün maliyyə əlçatanlığını təmin etmək və ekosistemə əhəmiyyətli töhfələr vermək məqsədilə “INMerge Ventures” təsis edilib.
Fondun yaradılması ilə bağlı Anlaşma Memorandumu “INMerge” İnnovasiya Sammiti çərçivəsində imzalanıb. Memorandumu İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin sədri İnarə Vəliyeva, “Trendyol”un Azərbaycandakı nümayəndəsi İrem Yılandil, Azərbaycan İnvestisiya Şirkətinin icraçı direktorunun müavini Yasin Cəlilov və “PAŞA Holdinq”in nəzdində yeni yaradılmış “Future Lab”ın baş icraçı direktoru Fərrux Əliyev imzalayıblar.
Hər bir tərəf vençur fondu üçün 1 milyon ABŞ dolları ayırıb və ümumi fond kapitalı 4 milyon ABŞ dolları təşkil edir. Bu fond, startap və innovativ layihələrə maliyyə dəstəyi göstərməklə yanaşı, yerli innovasiya ekosistemini inkişaf etdirməyi və Azərbaycanın beynəlxalq innovasiya səhnəsində mövqeyini gücləndirməyi hədəfləyir.
Bundan əvvəl Azərbaycanda "Caucasus Ventures" fondu yaradılmışdı. Fondun "limited partner"ləri arasında Paşa Holdinq və İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi də var.

A new fund has been established in Azerbaijan in partnership with "Trendyol".
A new venture fund with a capital of $4 million has been established in Azerbaijan to support the local startup and innovation ecosystem. The founding members of the fund include the Innovation and Digital Development Agency, "Trendyol", the Azerbaijan Investment Company, and "PAŞA Holding". The primary goal of this fund is to provide financial accessibility to startups and innovative projects in Azerbaijan, contributing significantly to the growth of the ecosystem.
An official Memorandum of Understanding was signed during the "INMerge" Innovation Summit to formalize the establishment of the fund. The memorandum was signed by Inara Valiyeva, Chairperson of the Innovation and Digital Development Agency; Irem Yilandil, Trendyol's representative in Azerbaijan; Yasin Jalilov, Deputy Executive Director of the Azerbaijan Investment Company; and Farrukh Aliyev, CEO of the newly established "Future Lab" under PAŞA Holding.
Each founding partner has committed $1 million to the venture fund, bringing the total capital to $4 million. The primary objective of the fund is to strengthen the local innovation ecosystem, provide financial support to startups, and enhance Azerbaijan's presence on the international innovation scene.
In addition to the founding members, PAŞA Bank and the Innovation and Digital Development Agency, along with Caucasus Ventures, are limited partners of the fund, further solidifying its potential to impact the innovation landscape with added expertise and a robust network.
The fund's founding members aim to provide comprehensive support to Azerbaijan's digital future, empowering local technology and innovation projects to achieve international success.