"Getir"in tələbi ilə investoruna qarşı hüquqi işlər başlayıb
Getir-in təsisçisi Nazım Salur, X platformasında etdiyi yeni paylaşımda, BƏƏ-nin dövlət fonu Mubadala-nın, Getir-in sahibliyi ilə bağlı imzalanmış müqaviləni qanunsuz olaraq görməzlikdən gəldiyini açıqlayıb.
Keçən il Getir-in xaricdəki fəaliyyətlərini tamamilə dayandırmasından sonra, Mubadala ilə fikir ayrılığına düşməsi texnologiya dünyasında gündəmə çevrilmişdi. Bu hadisələrdən sonra, ötən ilin iyun ayında Getir yenidənqurma planlarını elan etmişdi. Şirkət, fəaliyyətlərini iki qrup və idarəetmə strukturuna bölmə qərarı vermiş, Mubadala-nın bu prosesdə tərəflərdən birini təmsil etdiyini açıqlamışdı.
Hissedarların birgə razılığı ilə qəbul edilən qərara əsasən, Getir-in əsas gəlir əldə etdiyi Türkiyədəki qida və bazar məhsullarının çatdırılması xidmətləri tək bir idarə altında birləşdirilərək Mubadala-ya təhvil veriləcəkdi. Digər tərəfdən, Nazım Salur və digər təsisçilərdən ibarət qrup isə GetirBiTaksi, GetirAraç, Getirİş və ABŞ-ın Nyu-York şəhərində fəaliyyət göstərən FreshDirect-in liderliyini öz üzərinə götürəcəkdi.
Mubadala-nın liderliyində yeni CEO ilə fəaliyyətini davam etdirən Getir ilə bağlı yeni bir açıqlama Salur-dan gəldi. O, çərşənbə günü X platformasında etdiyi paylaşımda bu sözləri bildirib:
“BƏƏ dövlət fondu Mubadala, Getir-i iki yerə bölmək üçün əldə etdiyimiz razılaşmanı qanunsuz olaraq etinasız yanaşır və bizim hüquqlarımıza göz dikir. Gözlənilmədən idarəmizdə qalmalı olan şirkətlər birdən dəyər qazandı.”
Salur həmçinin bu məsələ ilə bağlı hüquqi prosesin başladıldığını və gələcəkdə daha ətraflı açıqlama veriləcəyini bildirib.

Legal proceedings have been initiated against its investor at the request of Getir
Getir founder Nazim Salur has revealed in a new post on the X platform that the UAE state fund Mubadala has illegally ignored the agreement signed regarding the ownership of Getir.
After Getir completely stopped its overseas activities last year, its disagreement with Mubadala became the agenda of the technology world. Following these events, Getir announced its restructuring plans in June of last year. The company decided to divide its activities into two groups and a management structure, and announced that Mubadala represented one of the parties in this process.
According to the decision taken by mutual consent of the shareholders, Getir's main revenue-generating food and grocery delivery services in Turkey would be combined under a single management and transferred to Mubadala. On the other hand, the group consisting of Nazim Salur and other founders would take over the leadership of GetirBiTaksi, GetirAraç, Getirİş and FreshDirect, which operates in New York City, USA.
A new statement regarding Getir, which continues to operate under the leadership of Mubadala with a new CEO, came from Salur. He said the following in a post on the X platform on Wednesday:
“The UAE state fund Mubadala is illegally ignoring the agreement we reached to split Getir into two and is eyeing our rights. Unexpectedly, the companies that should have remained under our control have suddenly gained value.”
Salur also said that legal proceedings have been initiated regarding this matter and that a more detailed statement will be made in the future.