Microsoft-un 50 illik yubileyi münasibətilə Bill Gates, şirkətin yaradılmasında etdiyi ilk böyük işini — Altair BASIC kodunu paylaşıb. Maraqlıdır ki, bu kod Windows əməliyyat sistemi ilə bağlı deyil.
Bill Gates və Paul Allen, 1975-ci ildə Harvard universitetində tələbə olduqları dövrdə, Altair 8800 adlı kompüter üçün proqram yazmağa başladılar. Bir ay ərzində, BASIC proqramlaşdırma dilini işləyən bir tərcüməçi yaratdılar və bu kodu həmin kompüterin istehsalçısı olan MITS şirkətinə təqdim etdilər.
Bu kod Microsoft-un ilk mühüm layihəsi oldu və sonradan şirkətin ilk əməliyyat sisteminin (Altair OS) əsası kimi istifadə edildi.

For Microsoft's 50th anniversary, Bill Gates shared his first major contribution to the company — the Altair BASIC code. Interestingly, this code is not related to the Windows operating system.
In 1975, while still students at Harvard University, Bill Gates and Paul Allen began writing software for the Altair 8800 computer. Within a month, they developed a working interpreter for the BASIC programming language and presented the code to MITS, the manufacturer of the Altair 8800.
This code became Microsoft's first major project and later served as the foundation for the company's first operating system (Altair OS).