Robotlar insanları əvəz edəcək? — Çindən insanabənzər robot yeniliyi
Çinin məşhur məişət texnikası istehsalçısı Haier şirkəti ilk insanabənzər robot olan HIVA Haiwa-nı təqdim edib. Şirkət bu robotu “ev işləri terminatoru” kimi xarakterizə edir. Süni intellektlə təchiz olunmuş bu robot, müxtəlif məişət vəzifələrini müstəqil şəkildə yerinə yetirə bilir.
165 sm boyunda və 70 kq çəkidə olan HIVA Haiwa 44 mexaniki hərəkəti özbaşına icra edə bilir ki, bu da ona insanlara xas elastik və çevik hərəkət etməyə imkan verir. Robot 2 metrə qədər hündürlükdəki əşyalara rahatlıqla çatır, otaqda sərbəst hərəkət edir və bir neçə ev işini eyni vaxtda görə bilir.
Robot təkərli platforma üzərində hərəkət edir və aşağıdakı işləri icra edə bilir: döşəməni yumaq, toz almaq, yemək hazırlamaq, paltaryuyan maşını idarə etmək, geyimləri ütüləmək və yığışdırmaq. Hazırda HIVA Haiwa uzaqdan idarə olunur, lakin yaxın gələcəkdə ona müstəqil hərəkət və tapşırıqları avtomatik yerinə yetirmək funksiyaları əlavə ediləcək.
Bu insansı robot ilk dəfə 2025-ci ilin yazında Çində keçirilən AWE (Appliance & Electronics World Expo) beynəlxalq sərgisində nümayiş etdirilib. Haier əvvəllər robototexnika sahəsində bir neçə məhsul istehsal etmişdi, lakin HIVA Haiwa şirkətin insansı robot bazarına ciddi girişi sayılır.
Rəsmi məlumata görə, Haier dünyada SCARA tipli robotların istehsalında dördüncü, Çində isə ikinci yerdədir. Şirkət yaxın zamanda Şençjen şəhərində yerləşən Step Electric şirkətini satın almaq niyyətindədir ki, bu da onun robototexnika bazarındakı mövqeyini daha da gücləndirə bilər.
Haier robot bazarına daxil olan yeganə iri şirkət deyil. Midea, Changhong, Gree və digər böyük məişət texnikası brendləri də öz insansı robotlarını inkişaf etdirirlər ki, bu da Çində böyük “robot yarışı”nın başladığını göstərir.
Qeyd edək ki, əvvəlcə iş adamı İlon Mask da Tesla şirkətinin Optimus V3 adlı robotunu hazırlayacağını açıqlamışdı. Onun sözlərinə görə, bu model 2025-ci ilin sonunadək hazır olacaq.
Bu inkişaflar süni intellekt və robototexnika sahəsində sürətli irəliləyişlərin və gündəlik həyatımızda texnologiyanın rolunun artmasının göstəricisidir.

Will robots replace humans? — the breakthrough of human-like robots from China
China’s renowned home appliance manufacturer Haier has introduced its first humanoid robot, HIVA Haiwa. The company refers to this robot as the “housework terminator.” Equipped with artificial intelligence, the robot can independently perform a variety of household tasks.
Measuring 165 cm tall and weighing 70 kg, HIVA Haiwa can execute 44 mechanical movements on its own, allowing it to move with human-like flexibility and agility. The robot can easily reach objects up to 2 meters high, move freely around a room, and handle multiple household chores simultaneously.
The robot moves on a wheeled platform and is capable of washing floors, dusting, preparing meals, operating washing machines, ironing, and tidying clothes. Currently, HIVA Haiwa is controlled remotely, but in the near future, it will be equipped with autonomous mobility and the ability to perform tasks automatically.
This humanoid robot was first showcased in spring 2025 at the Appliance & Electronics World Expo (AWE) international exhibition held in China. Although Haier has previously developed several products in the field of robotics, HIVA Haiwa marks the company’s serious entry into the humanoid robot market.
According to official data, Haier ranks fourth globally in the production of SCARA-type robots and second within China. The company has recently announced plans to acquire Step Electric, a Shenzhen-based company, which is expected to further strengthen its position in the robotics market.
Haier is not the only major player entering the robotics market. Other leading home appliance brands such as Midea, Changhong, and Gree are also developing their own humanoid robots, indicating the start of a major “robot race” in China.
It is worth noting that earlier entrepreneur Elon Musk announced Tesla’s development of the Optimus V3 robot, which is expected to be ready by the end of 2025.
These developments reflect rapid progress in artificial intelligence and robotics and highlight the increasing role of technology in our daily lives.