Qaranlıq rejim enerji qanəti üçün əlverişli deyil
BBC-nin araşdırmasına görə, qaranlıq rejim cihazların enerji istehlakını azaltmır, əksinə, bəzi hallarda daha çox enerji sərfiyyatına səbəb ola bilər.
Eksperiment zamanı 80% istifadəçi qaranlıq rejimdə ekranın parlaqlığını artırmağa meyilli olub. Nəticədə, parlaqlığın artması qaranlıq rejimin potensial enerji qənaətini tamamilə sıfırlayıb.
“Biz müşahidə etdik ki, istifadəçilər qaranlıq rejimdə intuitiv olaraq ekranın parlaqlığını artırır. Bu isə ‘geri dönmə effekti’ adlanan fenomenə səbəb olur. Nəticədə, qaranlıq rejimin həmişə enerjiyə qənaət etdiyini düşünmək doğru deyil”, – deyə tədqiqatçılar bildiriblər.
Bundan əlavə, mühəndislər qeyd edirlər ki, enerji istehlakı ekranın növündən asılıdır. Məsələn, OLED ekranlar qaranlıq rejimdə həqiqətən enerji qənaəti edə bilər, lakin LCD ekranlar üçün bu, effektiv deyil. Bu səbəbdən, bütün cihazlar üçün vahid həll yolu axtarmaq düzgün olmazdı.
Həqiqi enerji qənaəti üçün mütəxəssislər aşağıdakıları tövsiyə edirlər:
• Ekranın parlaqlığını minimal rahat səviyyəyə endirmək
• Daha kiçik cihazlardan istifadə etmək (məsələn, noutbuk əvəzinə smartfon)
• Cihazların ömrünü uzatmaq, çünki yeni cihaz istehsalı ekoloji iz buraxır.
Beləliklə, enerji istehlakını azaltmağın ən effektiv yolu istifadəçi vərdişlərini dəyişmək və cihazlardan daha uzun müddət istifadə etməkdir.

Dark mode is not good for energy efficiency
According to a BBC study, dark mode does not reduce the energy consumption of devices, but in some cases can lead to more energy consumption.
During the experiment, 80% of users tended to increase the brightness of the screen in dark mode. As a result, increasing the brightness completely nullified the potential energy savings of dark mode.
“We observed that users intuitively increase the brightness of the screen in dark mode. This leads to a phenomenon called the ‘rebound effect’. As a result, it is not correct to assume that dark mode always saves energy,” the researchers said.
In addition, the engineers note that energy consumption depends on the type of screen. For example, OLED screens can really save energy in dark mode, but for LCD screens this is not effective. Therefore, it would be wrong to look for a single solution for all devices.
For real energy savings, experts recommend the following:
• Reducing screen brightness to a minimum comfortable level
• Using smaller devices (for example, a smartphone instead of a laptop)
• Extending the life of devices, since the production of new devices leaves an ecological footprint.
Thus, the most effective way to reduce energy consumption is to change user habits and use devices for longer.