Qazaxıstanın məşhur e-ticarət və fintech şirkəti Kaspi.kz, Türkiyədə fəaliyyət göstərən Rabobank A.Ş.-nin bütün hissələrini almağa hazırlaşır. Bu alış üçün BDDK (Bankçılıq Nəzarəti və Tənzimləmə Qurumunun), Rəqabət Qurumu və digər tənzimləyici qurumların icazəsi tələb olunur.
Kaspi.kz bundan əvvəl, 2024-cü ilin oktyabr ayında Türkiyənin ən böyük e-ticarət platformalarından biri olan Hepsiburada-nın 65,41%-ni 1,127 milyard dollara satın almışdı. İndi isə Rabobank A.Ş.-ni də öz nəzarətinə keçirməklə Türkiyədəki fəaliyyətini genişləndirməyi planlaşdırır.
Kaspi.kz Nasdaq-da 21 milyard dollar dəyərində olan bir şirkətdir. O, yalnız e-ticarət deyil, həm də ödəniş xidmətləri və fintech sahəsində fəaliyyət göstərir. Şirkətin Kaspi adlı super tətbiqi var və bu tətbiqdən Qazaxıstanda 13 milyon insan istifadə edir.
Bu satınalma ilə Kaspi.kz Türkiyə bazarında daha da güclənəcək və maliyyə sektorunda da fəaliyyət göstərəcək.