Qazaxıstanda məktəbəqədər tərbiyə üçün mobil dəstək tətbiqi hazırlanıb
Uşaqların erkən yaşdan qayğısı və inkişafı ilə bağlı valideynlərə məsləhət yardımı göstərmək məqsədilə "Beske deyin ulger" adlı mobil tətbiq işə salınır. Bu barədə Tech.az Media Qazaxıstan Respublikasının Təhsil Nazirliyinin mətbuat xidmətinə istinadən xəbər verir.
İzah olunduğu kimi, mobil tətbiq evdə uşaq böyüdən valideynlərə sağlamlıq, qidalanma, tərbiyə, bacarıqların inkişafı və qarşılıqlı əlaqə haqqında əlçatan və başa düşülən məzmun təqdim edir. Tətbiqin məzmunu dünya institutlarının neyrobioloji tədqiqatlarının elmi məlumatları əsasında hazırlanmış və bizim mədəni və tarixi inkişaf xüsusiyyətlərimizi nəzərə almışdır.
"Hal-hazırda tətbiq Karaganda, Şərqi Qazaxıstan, Qızılorda və Aktöbe bölgələrindəki məktəbəqədər təşkilatlarla birgə sınaqdan keçirilir. Noyabr ayında tam miqyasda istifadəyə verilməsi planlaşdırılır. Həmçinin, məzmun məsləhət mərkəzlərində də istifadə olunacaq, dərslər üçün ideyalar və praktik tövsiyələr təqdim edəcək," - deyə Məktəbəqədər Təhsil Departamentinin direktoru Manar Adamova bildirib.
Qeyd etmək lazımdır ki, mobil tətbiq məktəbəqədər təşkilatların məsləhət mərkəzləri vasitəsilə əlçatan olacaq. Valideynlər məktəbəqədər uşaqların tərbiyəsi və inkişafı ilə bağlı gecə-gündüz metodik və psixoloji dəstək alacaqlar.

A mobile support application for preschool education has been developed in Kazakhstan
A mobile application named "Beske deyin ulger" is being launched to provide advice to parents regarding the care and development of children from an early age. Tech.az Media reports this with reference to the press service of the Ministry of Education of the Republic of Kazakhstan.
As explained, the mobile app provides homeschooling parents with accessible and understandable content on health, nutrition, parenting, skill development and interaction. The content of the application was developed on the basis of scientific data of neurobiological research of world institutions and took into account our cultural and historical development characteristics.
"Currently, the application is being tested together with preschool organizations in Karaganda, East Kazakhstan, Kyzylorda and Aktobe regions. It is planned to be put into full use in November. Also, the content will be used in counseling centers, providing ideas for lessons and practical recommendations," said the Preschooler. Director of Education Department Manar Adamova said.
It should be noted that the mobile application will be available through counseling centers of preschool organizations. Parents will receive round-the-clock methodical and psychological support related to the education and development of preschool children.