Qualcomm Vyetnamın Hanoi şəhərində yerləşən süni intellekt tədqiqat şirkəti "VinAI"nın generativ süni intellekt bölməsini satın aldığını açıqlayıb. Satınalma məbləği açıqlanmayıb.
Bu addım, "Qualcomm"un süni intellekt alətləri sahəsinə olan genişlənməsinin davamıdır. VinAI, keçmiş DeepMind tədqiqatçı alimi Hung Bui tərəfindən 2019-cu ildə yaradılıb və kompüter görmə alqoritmləri və dil modelləri kimi bir sıra generativ süni intellekt texnologiyaları inkişaf etdirir.
Qualcomm-un mühəndislik üzrə vitse-prezidenti Jilei Hou, "Bu satınalma, bizi növbəti süni intellekt inqilabının önündə aparmaq üçün lazım olan tədqiqat və inkişaf resurslarına yatırım etdiyimizi vurğulayır," deyə bildirib. "VinAI-dən yüksək səviyyəli istedadları şirkətimizə qataraq, bir çox sənaye və istehlakçılar üçün qabaqcıl süni intellekt həlləri təqdim etmək qabiliyyətimizi gücləndiririk."
VinAI, əsasən avtomobil sənayesi üçün süni intellekt güclü məhsullar üzərində çalışır, amma həmçinin yüksək səviyyəli süni intellekt tədqiqatları da aparır. Şirkət, VinGroup adlı böyük bir Vyetnam holdinqi tərəfindən maliyyələşdirilir və avtomobil istehsalçıları üçün təhlükəsizlik, "ağıllı park" sistemləri kimi həllər təqdim edir.
Bui, 2023-cü ildə Forbes-ə verdiyi müsahibədə, VinAI-nın Hanoi, ABŞ və Avstraliyadakı ofislərində 200-ə yaxın əməkdaşının olduğunu söyləmişdi.
Bui, VinAI-nın Qualcomm-un müxtəlif məhsul ailələrinə, o cümlədən smartfonlar, kompüterlər və avtomobillər üçün proqram və çiplər sahələrinə töhfə verəcəyini qeyd edib. O, həmçinin şirkətinin generativ süni intellekt və maşın öyrənmə sahəsindəki mütəxəssisliyinin, həyatımızı və iş tərzimizi dəyişdirəcək yenilikçi həllərin inkişafını sürətləndirəcəyini əlavə edib.
Bui, VinAI-nın CEO-su olaraq, satınalma başa çatdıqdan sonra Qualcomm-a qoşulacaq.
VinAI-nın alınması, Qualcomm-un 2025-ci ildəki ikinci satınalmasıdır. Bu il mart ayında şirkət, Almaniyanın süni intellekt və İnternetə qoşulmuş cihazlar (IoT) üzrə Edge Impulse şirkətini də almışdı. Qualcomm-un CEO-su Cristiano Amon, məlumat mərkəzi infrastrukturuna ehtiyac olmadan cihazlarda işləyə bilən "kənar süni intellekt"in (edge AI) şirkət üçün böyük bir "yardımçı güc" olduğunu söyləmişdi.

Qualcomm has announced the acquisition of the generative AI division of VinAI, a Vietnamese AI research company based in Hanoi. The acquisition amount has not been disclosed.
This move continues Qualcomm's expansion into the AI tools sector. VinAI, founded in 2019 by former DeepMind researcher Hung Bui, develops a range of generative AI technologies, including computer vision algorithms and language models.
Jilei Hou, Qualcomm's VP of Engineering, stated, "This acquisition underscores our commitment to investing in the necessary R&D resources that will drive us to be at the forefront of the next AI revolution. By bringing in high-caliber talent from VinAI, we are strengthening our ability to deliver cutting-edge AI solutions for a wide range of industries and consumers."
VinAI, which is primarily focused on AI-powered products for the automotive industry, also conducts high-level AI research. The company is backed by VinGroup, a major Vietnamese conglomerate, and provides solutions like in-cabin monitoring, security, and "smart parking" systems for carmakers.
In a 2023 interview with Forbes, Bui mentioned that VinAI had around 200 employees across its offices in Hanoi, the U.S., and Australia.
Bui added that VinAI will contribute to several of Qualcomm’s product lines, including software and chips for smartphones, PCs, and vehicles. He also emphasized that his team’s expertise in generative AI and machine learning would help accelerate the development of innovative solutions that can transform the way we live and work.
Bui, who serves as VinAI's CEO, will join Qualcomm after the acquisition is finalized.
This acquisition is Qualcomm's second of 2025, following its purchase of the German AI and IoT company, Edge Impulse, in March. Qualcomm CEO Cristiano Amon recently stated that "edge AI"—AI that can run on devices without the need for data center infrastructure—is a significant "tailwind" for the company.