"AIM Congress" çərçivəsində baş tutan milli tura qeydiyyat başladı!
Milli turun qalibi olacaq startap Əbu-Dabidə layihəsini xarici investorlara təqdim etmək, təcrübə mübadiləsi və əlaqələrini genişləndirmək imkanı qazanacaq.
7-9 may tarixlərində Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin paytaxtı Əbu-Dabi şəhərində keçiriləcək ənənəvi İllik İnvestisiya Toplantısı (AIM Congress) startaplar üçün bir sıra imkanlar yaradacaq. Tədbir çərçivəsində startaplar üçün xüsusi proqram (AIM Startup) nəzərdə tutulur. "AIM Startup" tədbiri startaplara layihəsini xarici investorlara təqdim etmək, təcrübə mübadiləsi, əlaqələrini genişləndirmək imkanı yaradacaq.
“AIM Congress”ə qatılmaq üçün dünyanın 100-dən çox ölkəsində baş tutacaq milli turda (The National Pitch Competition) hər ölkədən bir startap seçiləcək. Əbu-Dabidə ölkəmizi təmsil edəcək startap Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) və ABB İnnovasiya Mərkəzinin tərəfdaşlığı ilə peşəkar münsiflər heyəti tərəfindən seçiləcək.
Milli tura "Pre-seed" və ya "Seed" mərhələsində olan startaplar müraciət edə bilər. Tədbir zamanı startaplar beynəlxalq investorlardan 60 min dollara qədər investisiya qazanmaq şansı əldə edəcəklər. Həmçinin ölkə üzrə milli turun qalibinin "AIM Congress"də iştirak üçün aviabilet (gediş-dönüş), qonaqlama xərcləri qarşılanacaq və startapını təqdim etmək üçün tədbir müddətində stend ayrılacaqdır.

Registration for the national tour within the framework of "AIM Congress" has begun!
The startup that will be the winner of the national round will have the opportunity to present its project to foreign investors in Abu Dhabi, exchange experience and expand its relations.
The traditional Annual Investment Meeting (AIM Congress) to be held on May 7-9 in Abu Dhabi, the capital of the United Arab Emirates, will create a number of opportunities for startups. A special program for startups (AIM Startup) is planned within the framework of the event. "AIM Startup" event will provide an opportunity for startups to present their project to foreign investors, exchange experience, and expand their relations.
In order to participate in "AIM Congress", one startup from each country will be selected in the national round (The National Pitch Competition), which will take place in more than 100 countries of the world. The startup that will represent our country in Abu Dhabi will be selected by a professional jury in partnership with the Small and Medium Business Development Agency (SMB) and IBA Innovation Center.
Startups in the "Pre-seed" or "Seed" stage can apply for the national round. During the event, startups will have the chance to receive up to 60,000 dollars of investment from international investors. Also, the winner of the national tour across the country will be covered for air ticket (round trip), accommodation expenses for participation in "AIM Congress" and will be allocated a stand during the event to present his startup.