"ASAN xidmət"in 3-cü “RoboCode” düşərgəsi başa çatıb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin “İnnovasiyalar Mərkəzi”nin, “Bilişim Vadisi”nin və “SAHA Robotics” şirkətinin birgə təşkilatçılığı, "Expressbank"ın sponsorluğu ilə həyata keçirilən “RoboCode III” robotik kodlama düşərgəsi yekunlaşıb.
Bağlanış tədbirində “İnnovasiyalar Mərkəzi”nin direktoru Vüsal Rüstəmov, “Bilişim Vadisi”nin baş icraçı direktorunun müavini Tuba Öztepe, ekosistemin inkişafı üzrə mütəxəssis Nida Emin Kirişçi, “SAHA Robotics” şirkətinin Robototexnika davranış və naviqasiya sistemləri rəhbəri  Burak Can Kaya, düşərgə iştirakçıları və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Düşərgə müddətində formalaşan və final mərhələsinə keçən 5 komandanın hazırladığı prototiplər münsiflər heyəti tərəfindən qiymətləndirilib.
Qaliblər “SAHA Robotics” şirkətində təcrübə proqramında iştirak etmək, “Bilişim Vadisi”ndə 1 illik ofis imkanından yararlanmaq hüququ qazanıblar. Bundan əlavə, layihəsini tam şəkildə inkişaf etdirərək tamamlayan qalib komanda “Take Off İstanbul” startap sammitində iştirak imkanı əldə edəcək.
Bir ay davam edən düşərgəyə ümumilikdə 150-dən çox  müraciət daxil olub və kriteriyalara əsasən seçilmiş 105 iştirakçıya onlayn və fiziki formatda təlimlər keçirilib. Təlim proqramına “ROS 2-in əsasları”, “SLAM alqoritmləri”, “ROS 2 alətləri və Gazebo-da fərdi mühitin yaradılması” kimi texnoloji mövzularla yanaşı, sahibkarlıq və komanda quruculuğu istiqamətində təlimlər də daxil olub.
2023-cü ildən bəri təşkil olunan və bu il üçüncüsü gerçəkləşən düşərgələrə ümumilikdə 924 müraciət qəbul edilib, 300-dən artıq müraciətçi yarışmada iştirak hüququ qazanıb.
Düşərgə 2023-cü ildə “İnnovasiyalar Mərkəzi” ilə “Bilişim Vadisi Bakı” arasında imzalanmış əməkdaşlıq protokolu çərçivəsində həyata keçirilir.  Məqsəd avtonom sistemlərə, robototexnika və avtomatlaşdırma texnologiyalarına çıxışı asanlaşdırmaq, bu sahədə ixtisaslaşmaq və karyera qurmaq istəyən gəncləri “ROS” (Robot Operating System) ekosisteminə dair bilik və bacarıqlarla təmin etməkdir. İnnovativ həllərin təşviqi ilə iştirakçılara bu sahədə layihələrini inkişaf etdirməyə dəstək göstərmək də prioritet istiqamətlərdəndir.

The “RoboCode III” robotic coding camp, jointly organized by the “Innovation Center” of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, “Bilişim Vadisi” and “SAHA Robotics” company, and sponsored by “Expressbank”, has concluded.
The closing event was attended by Vüsal Rustamov, Director of the “Innovation Center”, Tuba Öztepe, Deputy CEO of “Bilişim Vadisi”, Nida Emin Kirişçi, Ecosystem Development Specialist, Burak Can Kaya, Head of Robotics Behavior and Navigation Systems at “SAHA Robotics”, camp participants and other guests.
The prototypes prepared by the 5 teams formed during the camp and advancing to the final stage were evaluated by the jury.
The winners were awarded the right to participate in the internship program at “SAHA Robotics” company and benefit from a 1-year office opportunity at “Bilişim Vadisi”. In addition, the winning team that fully develops and completes its project will have the opportunity to participate in the “Take Off Istanbul” startup summit.
A total of more than 150 applications were received for the month-long camp, and online and physical training was provided to 105 participants selected based on the criteria. The training program included technological topics such as “Basics of ROS 2”, “SLAM algorithms”, “ROS 2 tools and creating a personal environment in Gazebo”, as well as training in entrepreneurship and team building.
A total of 924 applications were received for the camps, which have been organized since 2023 and are taking place for the third time this year, and more than 300 applicants have gained the right to participate in the competition.
The camp is being held in 2023 within the framework of the cooperation protocol signed between the “Innovation Center” and “Informatics Valley Baku”.The goal is to facilitate access to autonomous systems, robotics and automation technologies, and to provide young people who want to specialize and build a career in this field with knowledge and skills related to the “ROS” (Robot Operating System) ecosystem. Supporting participants in developing their projects in this field by promoting innovative solutions is also a priority.