"DTX"ın həbs etdiyi haker məhkəmədə etiraflar edib
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin keçirdiyi əməliyyat nəticəsində həbs olunan, mobil telefonlara və digər texniki avadanlıqlara kənardan nüfuz edən proqramlar yaratmaqda, kompüter məlumatlarını qanunsuz ələ keçirməkdə təqsirləndirilən, “Zeromap” MMC-nin icraçı direktoru Tural Əliyevin cinayət işi üzrə növbəti məhkəmə prosesi keçirilib.
Yasamal Rayon Məhkəməsində hakim Rəşad Cavadzadənin sədrliyi ilə keçirilən prosesdə təqsirləndirilən şəxsin vəkili məhkəmədən işə yenidən qoşulduğu üçün müvəkkilinin yenidən ifadə verməsini xahiş edib.
Tural Əliyev yenidən ifadə verib.
O bildirib ki, fəaliyyət istiqaməti sistemdə təhlükəsizliyin yoxlanılması olub:
“Ultra Technologies” MMC-nin serverinə qanunsuz şəkildə müdaxiləyə cəhddə özümü təqsirli bilirəm. Mən sadəcə istəmişəm ki, bu aləmdə nüfuz qazanım. Onun üçün də təcrübəli şəxslərin ətrafında olmuşam. Eyni zamanda müxtəlif şirkətlərin serverlərinin təhlükəsizliyini yoxlamışam”.
Hakim təqsirləndirilən şəxsə saxlanıldığı zaman üzərində aşkar edilən avadanlıq və həmin avadanlıqların daxilindəki proqramlarla bağlı suallar verib.
Vəkilin “”Ultra Technologies” MMC-nin sistemlərinə qanunsuz müdaxilə etmək fikriniz olubmu” sualına o, cavab olaraq bildirib ki, məqsədi ancaq yoxlama olub:
“Mən ekspertəm. Yoxlamaq işimdən irəli gəlir. Bu şirkətlə forumda tanış olmuşam. Həmin forumda mənim kimi yüzlərlə şəxs iştirak edirdi. Yoxlama zamanı orada boşluqların olduğunu gördüm”.
Tural Əliyev bildirib ki, “Ultra Technologies” MMC-nin sisteminə fiziki olaraq daxil olmadığı üçün cinayət işi üzrə özünü qismən təqsirli hesab edir:
““Ultra Technologies” MMC-nin serverlərinə gizli daxil olmamışam. Yoxlama aparmışam. Lakin giriş hələ də cihazımda qalmışdı. Cihaz yenidən aktiv olduğu zaman avtomatik daxil olub”.
Təqsirləndirilən şəxs bildirib ki, onun istifadə etdiyi proqramlar audit tipli olub və boşluqlar aşkar edildiyi halda şirkətə məlumat verilib:
“Hazırladığım proqram Azərbaycan üçün böyük layihə idi. Bunun üçün özümü tanıtmalı idim. Proqram təminatı barədə İdrak şirkətinin rəhbəri Hikmət Abdullayevə də məlumat vermişəm. Həmin proqram təminatını özümə məxsus avadanlıqda saxlayırdım”.
Məhkəmədə məlum olub ki, təqsirləndirilən şəxs “User Elşən” adlı şəxslə əlaqə saxlayıb, onunla şirkətlərin sisteminə müdaxilələrlə bağlı kiçik müzakirələr aparıb. Məxfilik üçün VPN-dən istifadə olunub.
Təqsirləndirilən şəxs İsrail dövlətinə məxsus şirkətin 25 MB, ABŞ-yə məxsus şirkətin isə 1 MB məlumatlarını əldə edib.
Həmçinin təqsirləndirilən şəxsin “Alfa Black Cat” kibercinayətkar dəstə ilə də əlaqəsi olub. Belə ki, Tural Əliyev 2023-cü ilin sonlarında “Karnaval” ləqəbli şəxslə əlaqə saxlayıb və ona bir şirkətin giriş məlumatlarını 500 dollara satıb. Ödənişi də kriptovalyuta şəklində alıb.
Eyni zamanda təqsirləndirilən şəxs Argentinada yerləşən dəniz şirkətinin məlumatlarını fərdi şəxslərə satıb.
Məhkəmə prosesi mayın 1-də davam etdiriləcək.
Qeyd edək ki, Tural Əliyev Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin keçirdiyi əməliyyat nəticəsində saxlanılıb.
Təqsirləndirilən şəxsə Cinayət Məcəlləsinin 271.2.1 (kompüter sisteminə qanunsuz daxil olma), 272.2.1 (kompüter məlumatlarını qanunsuz ələ keçirmə) və 273-1.1-ci (kibercinayətlərin törədilməsi üçün hazırlanmış vasitələrin dövriyyəsi) maddələri ilə ittiham irəli sürülüb.
İttihamda deyilir ki, təqsirləndirilən şəxs 4 il ərzində yerli və xarici fiziki və hüquqi şəxslərin mobil telefonlarına və kompüter sistemlərinə müdaxilə edib, mesajlarını oxuyub.
Bundan əlavə, Tural kiberhücumlar nəticəsində xarici şirkətlərinin hamıya açıq olmayan məlumatlarına da giriş əldə edib.

Hacker arrested by the State Security Service (STS) makes confessions in court
The next trial was held in the criminal case of Tural Aliyev, the executive director of “Zeromap” LLC, who was arrested as a result of an operation conducted by the State Security Service and accused of creating programs that penetrate mobile phones and other technical equipment from the outside and illegally seizing computer data.
In the trial held at the Yasamal District Court, chaired by Judge Rashad Javadzade, the defendant’s lawyer asked the court to allow his client to testify again since he had rejoined the case.
Tural Aliyev testified again.
He said that the direction of his action was to check the security of the system:
I consider myself guilty of attempting to illegally interfere with the server of “Ultra Technologies” LLC. I just wanted to gain influence in this world. That’s why I was surrounded by experienced people. At the same time, I checked the security of the servers of various companies.”
The judge asked the accused questions about the equipment found on him during his detention and the programs inside that equipment.
To the lawyer’s question, “Did you have the idea to illegally interfere with the systems of “Ultra Technologies” LLC?”, he replied that his purpose was only to check:
“I am an expert. Checking comes from my work. I met this company on a forum. Hundreds of people like me participated in that forum. During the check, I saw that there were gaps there.”
Tural Aliyev said that he considers himself partially guilty in the criminal case because he did not physically enter the system of “Ultra Technologies” LLC:
“I did not secretly enter the servers of “Ultra Technologies” LLC. I conducted a check. However, the login was still on my device. When the device was activated again, it automatically logged in.”
The accused said that the programs he used were audit-type and that the company was informed if gaps were discovered:
“The program I developed was a major project for Azerbaijan. For this, I had to introduce myself. I also informed Hikmet Abdullayev, the head of Idrak Company, about the software. I kept that software on my own equipment.”
It was revealed in court that the accused contacted a person named “User Elshan” and had small discussions with him about intrusions into the companies’ systems. A VPN was used for privacy.
The accused obtained 25 MB of data from an Israeli state-owned company and 1 MB from a US-owned company.
The accused also had connections with the “Alfa Black Cat” cybercriminal gang. Thus, Tural Aliyev contacted a person nicknamed “Carnival” in late 2023 and sold him the login information of a company for $500. He also received the payment in the form of cryptocurrency.
At the same time, the accused sold the information of a maritime company located in Argentina to individuals.
The trial will continue on May 1.
It should be noted that Tural Aliyev was arrested as a result of an operation conducted by the State Security Service was detained.
The accused was charged under Articles 271.2.1 (illegal access to a computer system), 272.2.1 (illegal seizure of computer data) and 273-1.1 (circulation of means prepared for committing cybercrimes) of the Criminal Code.
The indictment states that the accused hacked into the mobile phones and computer systems of local and foreign individuals and legal entities for 4 years and read their messages.
In addition, Tural also gained access to the non-public information of foreign companies as a result of cyberattacks.