"LG Display" şirkəti dartılabilən displeyini təqdim edib
“LG Display” şirkəti təkmilləşdirilmiş elastikliyi və davamlılığı ilə uzana bilən displeyin yeni versiyasını təqdim edib. 12 düymlük prototip heç bir zədə görmədən 18 düymədək uzana bilir və ekranların müxtəlif yerlərdə quraşdırıla bilməsi üçün yeni imkanlar yaradır.
Şirkət ilk dəfə 2022-ci ildə displeyin prototipini nümayiş etdirib, lakin o vaxt onu yalnız 12-14 düym arası və ya uzunluğunun təxminən 20 faizi qədər uzatmaq mümkün idi.
Ən son prototipdə panelin uzanma qabiliyyətini 50 faizə qədər genişləndirmək üçün "yeni naqil dizaynı strukturu" və kontakt linzaların istehsalı üçün istifadə olunan materiala bənzər təkmilləşdirilmiş silikon substratdan istifadə olunub.
Mikro LED-lərdən istifadə etməklə qurulan yeni prototip 100ppi təsvir ölçüsündə tam RGB rənglərini göstərməyə qadirdir və əvvəlki versiyalardan daha möhkəmdir. “LG Display” bildirib ki, displey aşağı və ya yüksək temperatura, xarici zərbələrə məruz qalma kimi ekstremal şəraitdə belə aydın görüntü keyfiyyətini saxlayaraq, 10 000 dəfədən çox uzana bilər.
Dartılabilən displeylər artıq illərdir ki, qatlanan smartfonlarda, hətta televizorlarda istehlakçılara təqdim edilsə də, “LG Display” hələ də bu displey üçün heç bir kommersiya reklamı tətbiq etməyib. Lakin şirkət texnologiyanın bir çox yerdə istifadə ediləcəyini güman edir. Bunlara geyimlərə inteqrasiya edilə bilən və narahatlıq yaratmayan displeylər, həmçinin avtomobillərin daxili dizaynını məhdudlaşdırmadan müxtəlif hissələrinə yerləşdirilə bilən ekranlar aiddir.

LG announces its flexible display
LG Display has recently announced a new version of its unique stretchable display with improved elasticity and durability. The 12-inch prototype can now be stretched up to 18 inches without being destroyed in the process, opening up new possibilities for where screens can potentially be installed.
The company first demonstrated a prototype of the display in 2022, but at the time it could only be stretched from 12 to 14 inches, or about 20 percent of its length. The latest prototype features a “new wiring design structure” and an improved silicon substrate — similar to the material used to make contact lenses — to expand the panel’s stretchability to up to 50 percent.
Built using micro LEDs, the new prototype is capable of displaying full RGB colors at a resolution of 100ppi, and is more resilient than previous versions. According to LG Display, it “can be repeatedly stretched over 10,000 times, maintaining clear image quality even in extreme environments such as exposure to low or high temperatures and external shocks.”
Although flexible displays have been available to consumers for years now in folding smartphones and even TVs that roll up out of sight, LG Display hasn’t announced any commercial applications for its stretchable screen yet. But the company expects there to be many uses for the technology, including wearable displays integrated into clothing without compromising comfort, or infotainment screens in cars that can conform to the curves or shape of a dashboard without limiting the interior design of a vehicle.