28 Fevral 2024 14:23
İqtisadiyyat nazirinin müavini Səməd Bəşirli Çinin “Alibaba” şirkətinin qlobal strateji tərəfdaşlıq üzrə rəhbəri Tim Sonqla görüşüb. Görüşdə şirkətin ölkəmizlə biznes əlaqələrinin təşviqi, ixrac potensialı yüksək olan yerli məhsulların beynəlxalq elektron ticarət platformasına çıxarılması və digər potensial əməkdaşlıq barədə səmərəli müzakirələr aparılıb.
Nazir müavini Azərbaycanın əlverişli biznes və investisiya mühiti, sərmayədarlar üçün yaradılan imkanlar, sahibkarlara göstərilən dəstək, eləcə də ixrac potensialı yüksək olan müəssisələr və strateji ixrac məhsulları, “Made in Azerbaijan” brendinin təşviqi mexanizmləri barədə məlumat verib.
“Alibaba” şirkəti ilə əməkdaşlığın və işgüzar dialoqun genişlənməsinin önəmi vurğulanıb. Qeyd olunub ki, AZPROMO ilə "Alibaba.com" arasında imzalanmış Anlaşma Memorandumu "Made in Azerbaijan" brendi adı altında məhsulların yeni ixrac bazarlarına çıxışının təmin edilməsinə töhfə verəcək.
Tim Sonq “Alibaba.com” elektron ticarət platformasının təqdim etdiyi imkanlar və üstünlükləri, həmçinin “Made in Azerbaijan” brendli məhsulların bu platformada satışının təşkili mexanizmləri ilə bağlı fikirlərini bölüşüb.
Tərəflər şirkətin ölkəmizlə biznes əlaqələrinin təşviqi, ixrac potensialı yüksək olan yerli məhsulların beynəlxalq elektron ticarət platformasına çıxarılması, qabaqcıl təcrübənin tətbiqi və potensial əməkdaşlıq istiqamətləri barədə səmərəli müzakirələr aparıb.

Deputy Minister of Economy Samad Bashirli met with Tim Song, head of global strategic partnership of China's Alibaba company. At the meeting, effective discussions were held on the promotion of the company's business relations with our country, the introduction of local products with high export potential to the international e-commerce platform, and other potential cooperation.
The deputy minister informed about the favorable business and investment environment of Azerbaijan, the opportunities created for investors, the support provided to entrepreneurs, as well as the enterprises with high export potential and strategic export products, the mechanisms for promoting the "Made in Azerbaijan" brand.
The importance of cooperation and expansion of business dialogue with "Alibaba" company was emphasized. It was noted that the Memorandum of Understanding signed between AZPROMO and "Alibaba.com" will contribute to ensuring the access of products to new export markets under the brand name "Made in Azerbaijan".
Tim Song shared his views on the opportunities and advantages offered by the e-commerce platform "Alibaba.com", as well as the mechanisms for organizing the sale of "Made in Azerbaijan" branded products on this platform.
The parties held fruitful discussions on promoting the company's business relations with our country, bringing local products with high export potential to the international e-commerce platform, applying advanced practice, and potential directions of cooperation.