"OpenAI"nin illik gəliri 10 milyard dollara çatıb
OpenAI illik təkrarlanan gəlirinin 10 milyard ABŞ dollarına çatdığını açıqlayıb. Bu göstərici keçənilki təxminən 5,5 milyard dollarlıq gəlirlə müqayisədə iki dəfədən çox artım deməkdir.
OpenAI nümayəndəsinin sözlərinə görə, bu rəqəm şirkətin istehlakçılara təqdim etdiyi məhsullardan, ChatGPT-nin biznes versiyalarından və API (Tətbiq Proqramlaşdırma İnterfeysi) vasitəsilə əldə olunan gəlirlər daxil olmaqla hesablanıb. Hazırda OpenAI həftəlik 500 milyondan çox aktiv istifadəçiyə və 3 milyon ödənişli biznes müştərisinə xidmət göstərir.
Bu mühüm gəlir nailiyyəti OpenAI-nin məşhur ChatGPT platformasını istifadəyə verdiyi 2022-ci ilin sonlarından cəmi iki il yarım sonra əldə edilib. Şirkət qarşıdakı illərdə bu artım tempini daha da sürətləndirməyi planlaşdırır — məqsəd 2029-cu ilə qədər illik 125 milyard dollar gəlirə çatmaqdır.
Lakin OpenAI gəlirlərini sürətlə artırmaq üçün ciddi təzyiqlə qarşı-qarşıyadır. Şirkət hər il milyardlarla dollar xərcləyir — bu vəsait əsasən yüksək ixtisaslı mütəxəssislərin işə cəlb olunmasına, eləcə də süni intellekt sistemlərinin öyrədilməsi və işlədilməsi üçün lazım olan infrastrukturun qurulmasına yönəldilir. OpenAI hələlik öz əməliyyat xərcləri və mənfəətə nə qədər yaxın olduğu barədə rəsmi məlumat açıqlamayıb.
Bu kontekstdə OpenAI-nin əldə etdiyi 10 milyard dollarlıq illik gəlir, texnologiya sektorunda süni intellektin kommersiya potensialının və sürətli böyümə dinamikasının bariz göstəricisidir.

OpenAI has announced that its annual recurring revenue has reached $10 billion, more than doubling from approximately $5.5 billion last year.
According to an OpenAI spokesperson, this figure includes revenue from the company’s consumer-facing products, business versions of ChatGPT, and its API (Application Programming Interface). Currently, OpenAI serves over 500 million weekly active users and 3 million paying business customers.
This significant revenue milestone comes just two and a half years after the launch of the company’s popular ChatGPT platform in late 2022. OpenAI plans to accelerate this growth trajectory in the coming years, with the ambitious goal of reaching $125 billion in annual revenue by 2029.
However, the company faces considerable pressure to scale its revenues rapidly. OpenAI reportedly spends billions of dollars each year—primarily on recruiting top-tier talent and building the infrastructure needed to train and operate advanced AI systems. The company has not disclosed its operating costs or how close it is to achieving profitability.
In this context, OpenAI’s $10 billion annual revenue milestone stands as a clear indicator of the commercial potential and rapid growth dynamics of artificial intelligence in the technology sector.