"OpenAI"nin təqdim edəcəyi açıq süni intellekt modeli yayın sonuna qədər təxirə salındı
"OpenAI"nin illər sonra təqdim edəcəyi ilk açıq süni intellekt modelinin buraxılışı təxirə salınıb. Bu barədə şirkətin baş icraçı direktoru Sam Altman 10 iyun tarixində sosial platforma X-də paylaşım edərək məlumat verib.
Altmanın sözlərinə görə, gözlənilən açıq çəki modelləri (open-weights model) iyun ayında deyil, yayın sonlarına doğru təqdim olunacaq:
“Açıq modelimiz üzərində bir az daha çox işləməliyik. Tədqiqat komandamız gözlənilməz və heyrətamiz nəticələr əldə etdi. Düşünürük ki, bu modelə bir az daha zaman ayırmağa dəyər,” – Altman bildirib.
"OpenAI"nin təqdim etməyə hazırlaşdığı model, şirkətin "o-seriyası" modellərinə bənzər səbəbləmə (reasoning) qabiliyyətlərinə malik olacaq. Məqsəd, DeepSeek-in R1 modeli kimi digər qabaqcıl açıq süni intellekt modellərini performans baxımından üstələməkdir.
Şirkət modelin yalnız texniki göstəricilərini artırmaqla kifayətlənmir – eyni zamanda, onun funksionallığını genişləndirmək üçün əlavə xüsusiyyətlər də müzakirə olunub. TechCrunch-ın əvvəlki məlumatına əsasən, OpenAI rəhbərliyi bu modelin, daha mürəkkəb suallar üçün bulud əsaslı GPT modelləri ilə əlaqə yaratmasını təmin edə biləcək texnologiyaları araşdırır. Lakin bu xüsusiyyətlərin son versiyaya daxil olub-olmayacağı hələlik məlum deyil.
OpenAI bu modeli təqdim etməyə hazırlaşarkən, sahədəki rəqabət də artmaqdadır. Mistral adlı başqa bir AI laboratoriyası 10 iyun tarixində Magistral adlı ilk süni intellekt səbəbləmə modelini təqdim edib. Aprel ayında isə Çin mənşəli Qwen laboratoriyası zamanla adaptasiya olunan, yəni həm dərindən düşünə, həm də sürətli cavablar verə bilən hibrid modellərini ictimaiyyətə açıqlayıb.
Altman daha əvvəl OpenAI-nin açıq mənbə məsələsində “tarixin yanlış tərəfində” yer aldığını etiraf etmişdi. Şirkət bu imicini dəyişmək üçün yeni açıq modelin həm akademik, həm də texniki cəhətdən inandırıcı və müasir olmasına xüsusi önəm verir.
Yeni açıq modelin yay aylarının sonuna qədər təqdim olunması gözlənilir. Bu, OpenAI üçün yalnız texniki inkişaf deyil, həm də ictimai və elmi ictimaiyyətlə münasibətlər baxımından strateji əhəmiyyət daşıyır.

OpenAI’s upcoming open-source AI model has been delayed until the end of summer
The announcement was made by the company’s CEO, Sam Altman, in a post on the social platform X on June 10.
According to Altman, the anticipated open-weights model will not be released in June as initially planned, but rather later in the summer:
“We need a little more time to work on our open model. Our research team achieved something unexpected and truly amazing. We believe it’s worth taking a bit more time for this,” Altman stated.
The model OpenAI plans to release is expected to have reasoning capabilities similar to the company’s "o-series" models. The goal is to outperform other advanced open-source AI models, such as DeepSeek’s R1, in terms of performance.
The company is not only focused on improving the model’s technical benchmarks but is also discussing additional features to expand its functionality. According to previous reporting by TechCrunch, OpenAI leadership has explored technologies that could allow the model to connect to the company’s cloud-based GPT systems for handling more complex queries. However, it remains unclear whether these features will be included in the final version.
As OpenAI prepares to release the model, competition in the field is intensifying. On June 10, another AI lab, Mistral, introduced its first family of reasoning models called Magistral. In April, China-based Qwen released hybrid models capable of switching between deep reasoning and fast-response modes.
Altman has previously admitted that OpenAI had found itself “on the wrong side of history” regarding open-source development. To reshape this image, the company is placing special emphasis on ensuring that its new open model is both academically credible and technically advanced.
The model is now expected to launch by the end of summer. For OpenAI, this is not just a technical milestone, but a move of strategic importance in strengthening its relationship with both the public and the scientific community.