"Telekommunikasiya sektorunda kibertəhlükəsizlik" mövzusu üzrə dəyirmi masa keçirilib
6 fevral 2025-ci il tarixində Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyasının (AKTA) təşkilatçılığı ilə “Telekommunikasiya sektorunda kibertəhlükəsizlik" mövzusuna həsr olunmuş dəyirmi masa formatında görüş keçirilib. Görüşün keçirilməsinin əsas məqsədini kritik informasiya infrastrukturu sahələrindən biri qismində təsbit olunmuş telekommunikasiya sahəsində kibertəhlükəsizliyin təmin edilməsi məsələləri, o cümlədən mövcud imkanlar və qarşıya çıxan çətinliklər, eləcə də təhdidlər və onlarla mübarizə üsullarının müzakirəsi təşkil edib. Çoxtərəfli görüşdə Azərbaycan Respublikasının Daxili İşlər Nazirliyi, Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti, Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında Elektron Təhlükəsizlik Xidməti, İnformasiya Kommunikasiya Texnologiyaları Agentliyi, İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi, Medianın İnkişafı Agentliyi və Audiovizual Şuranın, eləcə də müvafiq telekommunikasiya provayderi və operatorlarının, habelə AKTA üzvü olan şirkətlərin aidiyyəti sahə üzrə məsul rəhbər şəxsləri və nümayəndələri iştirak edib.
Dəyirmi masa formatında keçirilən görüşdə telekommunikasiya sektorunda kibertəhlükəsizliyin təmin edilməsi, o cümlədən mövcud kibertəhdidlərə qarşı mübarizə məqsədilə müvafiq telekommunikasiya operatorları və provayderləri tərəfindən həyata keçirilən fəaliyyətin effektivliyi və səmərəliliyi müzakirə olunub. Görüşdə, həmçinin kritik informasiya infrastrukturunun təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə mövcud normativ tənzimləmə mexanizmlərinin tətbiqi, müvafiq strategiya və tədbirlər planının həyata keçirilməsi, hibrid təhdidlərə, o cümlədən kibertəhdidlərə və dezinformasiyaya qarşı mübarizə mexanizmləri, telekommunikasiya sektorunda baş vermiş kiberinsidentlərin idarə olunması, kadr potensialının gücləndirilməsi, məlumat mübadiləsi və əməkdaşlığın təşkili, həmçinin maarifləndirmə işlərinin aparılması ilə bağlı qarşıya çıxan məsələlər müzakirə edilib və bir sıra təkliflər irəli sürülüb.
Görüş zamanı, kritik informasiya infrastrukturunun təhlükəsizliyinin təmin edilməsi, o cümlədən kibertəhdidlərə qarşı mübarizə sahəsində səlahiyyətli orqanın funksiyalarını icra edən Azərbaycan Respublikasının Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin Milli Kibertəhlükəsizlik Mərkəzi tərəfindən yaradılmış kibertəhdid məlumat mübadiləsi platforması və onun imkanları iştirakçılara təqdim edilib.
Görüşün subyektlər arasında məlumat və təcrübə mübadiləsinə töhfə verməklə yanaşı, onlar arasında əməkdaşlığın güclənməsinə, eləcə də vahid yanaşmanın tətbiq olunmasına təkan verməsi, o cümlədən mövcud kibertəhdid və risklərin müzakirə edilərək prioritetləşdirilməsi və səmərəli şəkildə idarə olunması üçün daha effektiv fəaliyyət planlarının tərtib edilməsinə imkan yaratdığı nəzərə alınaraq, gələcəkdə analoji sahəvi görüşlərin mütəmadi olaraq təşkil edilməsinin məqsədəuyğun olduğu bildirilib.

A roundtable discussion on "Cybersecurity in the telecommunications sector" was held.
On February 6, 2025, a roundtable discussion on "Cybersecurity in the Telecommunications Sector" was held, organized by the Azerbaijan Cybersecurity Organizations Association (AKTA). The main objective of the meeting was to discuss the issues of ensuring cybersecurity in the telecommunications sector, identified as one of the critical information infrastructure areas, including existing capabilities, challenges, threats, and methods of combating them.
The multi-stakeholder meeting was attended by representatives from the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Azerbaijan, the State Security Service, the State Service for Special Communication and Information Security, the Electronic Security Service under the Ministry of Digital Development and Transportation, the Information and Communication Technologies Agency, the Innovation and Digital Development Agency, the Media Development Agency, the Audiovisual Council, as well as relevant telecommunications providers and operators, and senior officials and representatives from companies that are members of AKTA.
During the roundtable discussion, the effectiveness and efficiency of activities carried out by telecommunications operators and providers to ensure cybersecurity in the telecommunications sector and combat existing cyber threats were debated. The meeting also addressed issues such as the application of existing regulatory mechanisms for ensuring the security of critical information infrastructure, the implementation of relevant strategies and action plans, mechanisms for combating hybrid threats, including cyber threats and disinformation, management of cyber incidents in the telecommunications sector, strengthening human resources, facilitating data exchange and cooperation, and raising awareness.
During the meeting, participants were introduced to the Cyber Threat Information Exchange Platform created by the National Cybersecurity Center of the State Security Service of the Republic of Azerbaijan, which is responsible for ensuring the security of critical information infrastructure and combating cyber threats.
The meeting contributed to the exchange of information and experiences among stakeholders, strengthening cooperation between them, and promoting the implementation of a unified approach. It also facilitated the discussion, prioritization, and effective management of existing cyber threats and risks, and provided the opportunity to develop more effective action plans. In light of this, it was suggested that similar sectoral meetings should be held regularly in the future.