Reddit Avstraliyanı məhkəməyə verdi
Reddit Avstraliyanın 16 yaşdan kiçiklər üçün sosial şəbəkələrə girişə qoyduğu qadağanın ləğvi tələbi ilə ölkənin Ali Məhkəməsinə müraciət edib.
Şirkət bu məhdudiyyəti “siyasi müzakirə azadlığına müdaxilə” kimi qiymətləndirir. Reuters-in məlumatına görə, Reddit iddia ərizəsində bildirir ki, qadağa ölkə konstitusiyasına ziddir və vətəndaşların azad siyasi kommunikasiya hüququnu pozur.
Reddit həmçinin hesab edir ki, hətta məhkəmə qanunu legitim saysa belə, platforma həmin qadağa siyahısından çıxarılmalıdır, çünki şirkət qanunda göstərilən “sosial şəbəkə” tərifinə düşmədiyini iddia edir.
Bu, mübahisəli qadağaya qarşı ikinci məhkəmə iddiasıdır — ilkini iki yeniyetmə qaldırmışdı. Lakin 44 milyard dollar kapitallaşmaya malik böyük bir şirkətin ilk dəfə bu qanuna qarşı məhkəməyə əl atması diqqət çəkib.
Avstraliya rəsmiləri isə qadağanı müdafiə edir. Hökumət nümayəndəsi Uells bildirib ki, kabinet “platformalardan yox, Avstraliya valideynləri və uşaqlarından yana”dır və gəncləri sosial şəbəkələrin zərərindən qorumaqda qətiyyətlidir. Səhiyyə naziri Mark Batler Reddit-in mövqeyini tənqid edərək şirkətin davranışını tütün şirkətlərinin tənzimləmələrə qarşı mübarizəsinə bənzədib və hökumətin “hər mərhələdə mübarizə aparacağını” deyib.
Qadağa 10 dekabrda qüvvəyə minib. Tələblərə əməl edə bilməyən platformaları 49,5 milyon avstraliya dollarına (təxminən 33 milyon ABŞ dolları) qədər cərimə gözləyir.

Reddit sues Australia
Reddit has appealed to the country's High Court to overturn Australia's ban on social media for under-16s.
The company says the ban is "an interference with freedom of political debate." According to Reuters, Reddit says in its lawsuit that the ban violates the country's constitution and violates citizens' right to free political communication.
Reddit also argues that even if the court finds the law legitimate, the platform should be removed from the list of banned sites because the company claims it does not fall within the definition of a "social network" in the law.
This is the second lawsuit against the controversial ban - the first was filed by two teenagers. However, it is noteworthy that this is the first time that a large company with a capitalization of $ 44 billion has taken legal action against the law.
Australian officials, however, defend the ban. Government spokesman Wells said that the cabinet is "on the side of Australian parents and children, not platforms" and is determined to protect young people from the harm of social networks. Health Minister Mark Butler criticized Reddit’s stance, likening the company’s behavior to tobacco companies’ fight against regulation and saying the government would “fight every step of the way.”
The ban came into effect on December 10. Platforms that fail to comply face fines of up to A$49.5 million (about $33 million).