Rəqəmsal bank startapı Mercury 300 milyon dollar dəyərində investisiya topladığını açıqlayıb. Bu yeni investisiya turu nəticəsində şirkətin qiyməti 3,5 milyard dollar olub. Bu, əvvəlki qiymətləndirmədən iki dəfə yüksəkdir. Şirkət 2021-ci ildəki investisiya turunda 1,62 milyard dollar qiymətləndirilirdi.
Bu investisiya turu məşhur Sequoia investisiya şirkətinin rəhbərliyi ilə həyata keçirilib. Bundan başqa, Coatue, CRV, Andreessen Horowitz, Spark Capital və Marathon kimi tanınmış investorlar da iştirak ediblər. Sequoia bu startapa ilk dəfə 2017-ci ildə qurulduğu dövrdən yatırım edib. Ümumilikdə, Mercury 500 milyon dollar investisiya alıb.
"Mercury"nin CEO-su və təsisçisi Immad Akhund bildirib ki, 2024-cü ildə şirkət 500 milyon dollar gəlir əldə edib və ardıcıl olaraq 10 rüb boyunca mənfəət göstərib. Şirkət hal-hazırda 200,000-dən çox müştəriyə xidmət göstərir və hər il müştəri sayını 40% artırır.
Mercury, 2022-ci ildə ilk korporativ kredit kartını təqdim edib və biznes müştərilərinə müxtəlif əlavə xidmətlər də təklif edir. Bu xidmətlər sayəsində şirkət, rəqibləri olan Brex və Ramp ilə daha güclü bir rəqabət aparmağa başlayıb. Həmçinin, 2024-cü ilin aprelində istehlakçılar üçün bank məhsulunu təqdim etməyi planlaşdırır.
Yeni investisiya ilə şirkət daha çox işçi qəbul etməyi və yeni alqı-satqı müqavilələri etməyi hədəfləyir. Hal-hazırda Mercury-də 850 nəfər çalışır və 2025-ci ilə qədər bu rəqəmi 1,000-ə çatdırmaq istəyirlər.
Mercury, Evolve Bank & Trust ilə olan tərəfdaşlığını bitirərək müştərilərini digər banklarla əlaqələndirməyə başlayıb. Bu qərar 2022-ci ildən etibarən həyata keçirilməyə başlanıb.