Rəqəmsal Sənəd Dövriyyəsi BMT-nin beynəlxalq mükafatında ölkəmizi təmsil edib
İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin təqdim etdiyi Rəqəmsal Sənəd Dövriyyəsi altsistemi "SDG Digital GameChangers" mükafatının "Planet – İqlim və Ətraf Mühitimiz Üçün İnnovasiya" kateqoriyası üzrə finala yüksəlib.
Bu mükafat, Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqı və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramı (UNDP) tərəfindən birgə təşkil olunan SDG Digital sammiti çərçivəsində təqdim olunur. İştirakçı ölkələr bu sammitdə öz rəqəmsal və innovativ həlləri ilə BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə necə töhfə verə biləcəklərini nümayiş etdirirlər.
Müsabiqəyə mövcud 5 kateqoriya üzrə 1186 müraciət təqdim edilib. Hər kateqoriya üzrə 20 layihə finala yüksəlib. Rəqəmsal Sənəd Dövriyyəsi altsistemi Azərbaycandan seçilən yeganə finalçı olaraq ölkəmizi təmsil edib.
Rəqəmsal Sənəd Dövriyyəsi dövlət qurumları arasında sənəd mübadiləsini tam rəqəmsal formada həyata keçirərək kağız istifadəsini minimuma endirir. Bu xüsusiyyət altsistemi digər layihələrdən fərqləndirərək mükafatın finalına yüksəlməsinə səbəb olub.
Xatırladaq ki, Rəqəmsal Sənəd Dövriyyəsi Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 1 avqust 2023-cü il tarixli 2279 nömrəli Fərmanına əsasən İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi (İRİA) tərəfindən hazırlanıb və istifadəyə təqdim edilib. Fərmanın icrası çərçivəsində, bu günə qədər dövlət orqanları və tabeli alt qurumlar da daxil olmaqla, altsistemə 1700-dən çox qurum inteqrasiya olunub. Rəqəmsal Sənəd Dövriyyəsi altsistemindən istifadə etməklə, qurumlar arasında baş tutan sənəd mübadiləsi ilə hər ay ümumilikdə 500 mindən çox vərəqə qənaət edilir.

26 September 2024 19:53
The Digital Document Circulation subsystem presented by the Agency for Innovation and Digital Development has reached the finals of the "SDG Digital GameChangers" award in the "Planet - Innovation for our Climate and Environment" category.
This award is presented as part of the SDG Digital summit jointly organized by the International Telecommunication Union and the United Nations Development Program (UNDP). Participating countries demonstrate at this summit how they can contribute to the UN Sustainable Development Goals with their digital and innovative solutions.
1186 applications were submitted to the competition in 5 existing categories. 20 projects in each category reached the finals. Digital Document Circulation subsystem represented our country as the only finalist selected from Azerbaijan.
Digital Document Circulation minimizes the use of paper by making document exchange between government agencies fully digital. This feature made the subsystem stand out from other projects and made it to the finals of the award.
It should be recalled that the Digital Document Circulation was developed and launched by the Innovation and Digital Development Agency (IRIA) according to the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan No. 2279 dated August 1, 2023. As part of the implementation of the decree, more than 1700 institutions have been integrated into the subsystem, including state bodies and subordinate sub-institutions. By using the Digital Document Circulation subsystem, more than 500,000 sheets are saved every month with the exchange of documents between institutions.