Rəqəmsal transformasiyanı sürətləndirən “SİMA İmza” tətbiqinin istifadəçi sayı 500 mini ötüb
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində olan “AzInTelecom” MMC-nin hazırladığı “SİMA İmza” mobil tətbiqinin istifadəçi sayı 500 mini ötüb.
Azərbaycanda rəqəmsal transformasiyanı sürətləndirən “SİMA İmza” artıq ekosistemdə həm istifadəçilər, həm də xidmət təqdim edənlər üçün yeni qaydalar, yeni tələblər formalaşdırır. Biometrik həllərə, bulud texnologiyasına və süni intellektə əsaslanan, hüquqi olaraq əl imzasına bərabər olan “SİMA İmza” ilə hazırda 30-a yaxın qurum öz xidmətlərini rəqəmsallaşdırıb. SİMA rəqəmsal imza ilə 80-dən artıq dövlət elektron portalına giriş təmin edilib. Müxtəlif sahələr üzrə fəaliyyət göstərən 100-dən çox qurumla SİMA yeni nəsil rəqəmsal imzanın inteqrasiyası davam etdirilir.
Həmçinin “SİMA İmza” ilə artıq elektron imza əldə etmək üçün xidmət mərkəzlərindən asılılığa son qoyulub. Bununla da dünyanın istənilən nöqtəsində yaşayan və internetə çıxış imkanı olan hər bir Azərbaycan vətəndaşı və fərdi sahibkarlıq fəaliyyəti göstərən vətəndaşlarımız olduğu yerdən elektron xidmətlərdən yararlana bilir. Bu imkan vətəndaş məmnuniyyətinin artırılmasına, fərdlərin rəqəmsal hökumət konseptindəki rolunun daha da aktivləşməsinə və fərdi sahibkarlıq subyektlərinin fəaliyyətinin daha da sadələşməsinə təkan verir. Rəqəmsal xidmətlərə əlçatanlığı artıran rəqəmsal imzanın ölkəmizdə biznes proseslərini sürətləndirdiyi müşahidə olunur.
“SİMA İmza” həm vətəndaşlar, həm də xidmət təklif edənlər üçün bir sıra üstünlüklər təqdim edir:
Vətəndaşlar üçün pulsuzdur – “SİMA İmza” mobil tətbiqini yükləyib qeydiyyatdan keçən hər bir vətəndaş rəqəmsal imza sertifikatını ödənişsiz olaraq əldə edir.
Əl imzası ilə bərabərhüquqludur – “Elektron imza və elektron sənəd haqqında” Qanunun 3-cü maddəsinə əsasən, gücləndirilmiş elektron imza əl imzası ilə bərabər hüquqi qüvvəyə malikdir. SİMA yeni nəsil rəqəmsal imza gücləndirilmiş imzadır.
Təhlükəsizdir – “SİMA İmza” biometriya, bulud, açıq açar və süni intellekt texnologiyası əsasında çalışır. Bu da imzalama prosesi zamanı kənar amillərin müdaxiləsinin qarşısını alır. Tətbiq həssas məlumatları qorumaq üçün ən müasir şifrləmə protokollarından və autentifikasiya mexanizmlərindən istifadə edir. “SİMA İmza” ilə imzalanmış sənədlər təkzibolunmazdır.
Əlçatandır – İnternetə çıxış olan istənilən yerdə, istənilən vaxt “SİMA İmza” tətbiqini mobil cihaza yükləmək və qeydiyyatdan keçmək mümkündür. Qeydiyyat üçün sadəcə şəxsiyyət vəsiqəsi kifayət edir və proses təxminən 1 dəqiqə ərzində yekunlaşır.
Xərclərə qənaət – İstənilən sistemə inteqrasiya oluna bilən “SİMA İmza” dövlət qurumları və maliyyə təşkilatları üçün istənilən sayda imzalama imkanı qazandırır. Maliyyə xərcləri azalır, vaxt itkisi aradan qalxır. Fiziki müraciətlərin qəbulu üçün əlavə işçi və kağız sənədlər saxlamağa, onları arxivləşdirməyə ehtiyac qalmır. Uzun və yorucu növbə proseslərini aradan qaldırır.
İstifadəçilər “Play Store” və ya “App Store” platformaları üzərindən “SİMA İmza” mobil tətbiqini yükləyib qeydiyyatdan keçməklə rəqəmsal imza sahibi ola bilərlər.

Number of users of SİMA İmza application, which accelerates digital transformation, has exceeded 500,000
23 November 2023 16:30
1974 views
The number of users of SİMA İmza mobile application developed by operating under the auspices of the Ministry of Digital Development and Transport "AzInTelecom" LLC has exceeded 500 thousand.
Part of the SİMA Digital Solutions Platform SİMA İmza, which accelerates the digital transformation of Azerbaijan, is already forming new rules and new requirements for both users and service providers in the ecosystem. Currently, about 30 institutions have digitized their services with SİMA İmza , which is legally equivalent to a hand signature, based on biometric solutions, cloud technology and artificial intelligence. Access to more than 80 state electronic portals is provided with SİMA İmza digital signature. The integration of new generation digital signature SİMA İmza with more than 100 institutions operating in various fields continues.
With SİMA İmza, users no longer depend on service centers to obtain electronic signatures. With this, every citizen and individual entrepreneur living anywhere in the world and having access to the Internet can benefit from electronic services from wherever they are. This opportunity encourages the improvement of citizen satisfaction, the further activation of the role of individuals in the concept of digital government, and the further simplification of the activities of individual business entities. It is observed that the digital signature, which increases accessibility to digital services, accelerates business processes in our country.
SİMA İmza provides a number of advantages for both citizens and service providers:
It is free for citizens - every citizen who downloads and registers in the SİMA İmza mobile application receives a digital signature certificate free of charge.
It is equal to a hand signature - according to Article 3 of the Law on "Electronic signature and electronic document", an enhanced electronic signature has the same legal force as a hand signature. SİMA İmza new generation digital signature is an enhanced signature.
Security – SİMA İmza is based on biometrics, cloud, public key and artificial intelligence technology. This prevents the interference of external factors during the signing process. The app uses the most modern encryption protocols and authentication mechanisms to protect sensitive data. Documents signed with SİMA İmza are irrefutable.
Accessible - Anywhere with Internet access, SİMA İmza application can be accessed at any time by downloading and registering on a mobile device. All you need is an ID card for registration and the process is completed in about 1 minute.
Cost savings – SİMA İmza, which can be integrated into any system, enables any number of signatures for government agencies and financial organizations. Financial costs are reduced, time loss is eliminated. There is no need to keep additional staff and paper documents and archive them for receiving physical applications. Eliminates long and tedious queuing processes.
To become a digital signature holder, individuals can download the SİMA İmza mobile application from the "Play Store" or "App Store" platforms and register.