Rusiyada 14 yaşından kiçik uşaqlar üçün sosial media istifadəsi qadağan edilə bilər
Rusiyada 14 yaşdan kiçik uşaqların sosial şəbəkələrə girişinin məhdudlaşdırılması təklif edilib. Bu haqda "İzvestiya" məlumat yayıb.
Bu təklif biznes-vətənpərvərliyin inkişafı üzrə "AVANTI" sahibkarlar assosiasiyasının prezidenti Rəhman Yansukov tərəfindən irəli sürülüb və Rusiya Baş naziri Mixail Mişustinə, Federasiya Şurasının sədri Valentina Matviyenkoya və Dövlət Dumasının sədri Vyaçeslav Volodinə ünvanlanıb.
Məktubda qeyd olunur ki, son dövrlərdə assosiasiyaya ölkə daxilində fəaliyyət göstərən biznes nümayəndələrindən sosial şəbəkələrdə qadağan olunmuş məzmunun mövcudluğu və uşaqların həmin platformalara girişinin hüquqi tənzimlənməməsi ilə bağlı şikayətlər daxil olur.
Uşaqların sosial şəbəkələrə girişini məhdudlaşdırmaq üçün təklif edilir ki, qeydiyyat zamanı pasport fotosu tələb edilsin. Artıq qeydiyyatdan keçmiş istifadəçilər üçün isə yenidən yoxlama prosesi tətbiq olunması nəzərdə tutulur.
Məktubda əlavə olaraq yeni qaydaları tətbiq etməyən sosial şəbəkələrin fəaliyyətinin məhdudlaşdırılması təklifi də yer alıb.

In Russia, the use of social media for children under the age of 14 may be prohibited
In Russia, a proposal has been made to restrict access to social media for children under the age of 14, Izvestia reports.
This suggestion was put forward by Rahman Yansukov, President of the Business Patriotism Development Association "AVANTI", in a letter addressed to Russian Prime Minister Mikhail Mishustin, Federation Council Speaker Valentina Matviyenko, and State Duma Chairman Vyacheslav Volodin.
The letter notes that recently, representatives from the domestic business community have been contacting AVANTI with complaints regarding prohibited content on social media platforms and the lack of legal regulation for children's access to these platforms.
To restrict children’s access, it is proposed that social media platforms require passport photos for registration. For users who are already registered, a secondary verification process is suggested.
The letter also includes a proposal to limit the activities of social media platforms that refuse to implement these new rules.