Rusiyada ilk dəfə olaraq bir şəxs YouTube platformasında videolara “like” verdiyinə görə cərimələnib. Murmansk vilayətində yaşayan təqaüdçü Vasili Yovdi xarici agent kimi tanınan şəxslərin paylaşımlarına müsbət reaksiya verdiyi üçün 30 min rubl (təxminən 330 ABŞ dolları) məbləğində cərimə olunub.
Məlumata görə, Ukrayna vətəndaşı olan və Rusiyada yaşamaq icazəsinə sahib Vasili Yovdi YouTube-da terror aktı ilə bağlı videoya “like” qoyub. Video Rusiya Ədliyyə Nazirliyinin xarici agentlər reyestrinə daxil edilmiş şəxs tərəfindən paylaşılıb.
Məhkəmə qərarında bildirilir ki, sözügedən “like”lar Murmansk vilayətinin Alakurtti kəndində FSB-nin Sərhəd İdarəsi tərəfindən aparılan yoxlama zamanı aşkar edilib. Məhkəmə YouTube-da “like”ların digər istifadəçilərə görünməməsinə baxmayaraq, bu hərəkətləri “ictimai xarakterli” hesab edib.
Kovdor rayon məhkəməsi təqaüdçünü “Rusiya Silahlı Qüvvələrinin istifadəsinin nüfuzdan salınmasına yönəlmiş ictimai hərəkətlərdə” təqsirli bilib. Məhkəmə onun əməllərini “yüksək ictimai təhlükə” kimi qiymətləndirsə də, cəza təyin edilərkən təqsiri etiraf etməsi, peşmanlığı, himayəsində şəxslərin olmaması və əvvəllər inzibati məsuliyyətə cəlb edilməməsi nəzərə alınıb.

Citizens in Russia have been fined for liking YouTube videos
For the first time in Russia, a person has been fined for liking videos on YouTube. Pensioner Vasily Yovdi, who lives in the Murmansk region, was fined 30,000 rubles (about $330) for positively responding to posts by individuals known to be foreign agents.
According to the report, Vasily Yovdi, a Ukrainian citizen with a residence permit in Russia, liked a video about a terrorist attack on YouTube. The video was shared by a person included in the register of foreign agents of the Russian Ministry of Justice.
The court decision states that the “likes” in question were discovered during a check by the FSB Border Service in the village of Alakurtti in the Murmansk region. The court considered these actions to be “public in nature,” despite the fact that the “likes” on YouTube were not visible to other users.
The Kovdor District Court found the pensioner guilty of “public actions aimed at discrediting the use of the Russian Armed Forces.” Although the court assessed his actions as “high public danger,” the sentence was based on his confession of guilt, remorse, lack of dependents, and lack of previous administrative convictions.