SABAH qruplarının proqramları “SABAH.city” şəhərciyində tədris ediləcək
Fevralın 14-də Elm və Təhsil Nazirliyinin Yüksək Texnologiyalar Parkı (YTP) və Azərbaycanın aparıcı ali təhsil müəssisələri arasında strateji əməkdaşlığa dair Anlaşma Sazişi imzalanıb.
Bu barədə Elm və Ali Təhsil Üzrə Dövlət Agentliyi məlumat yayıb.
Tech.az bildirib ki, sazişə əsasən Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan Texniki Universiteti və Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin İT, mühəndislik və elm istiqamətlərində seçilmiş SABAH qrupları proqramlarının tədrisinin 2026-cı ildən etibarən YTP ərazisində yeni qurulacaq “SABAH.city” şəhərciyində keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Tədbirin açılış nitqi ilə çıxış edən Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktoru Ülkər Səttarova “Ali təhsildə yeni məzmunlu təhsil proqramlarının əhatə dairəsinin genişləndirilməsi və maliyyələşdirilməsi barədə” ölkə başçısının Sərəncamına əsasən SABAH proqramının əhatə dairəsinin mərhələlərlə genişləndirilməsi barədə aparılan işlər barədə ətraflı məlumat verib və YTP ilə bu istiqamətdə “SABAH.city” innovasiya şəhərciyi çərçivəsində baş tutacaq əməkdaşlığın biznes mühiti ilə elm və ali təhsil arasındakı əlaqələrə yeni yanaşma gətirəcəyini qeyd edib.
Daha sonra Bakı Dövlət Universitetinin rektoru Elçin Babayev, Azərbaycan Texniki Universitetinin rektoru Vilayət Vəliyev və Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin rektoru Rüfət Əzizov rəhbərlik etdikləri universitetlərdə SABAH proqramları çərçivəsində görülən işlər haqqında çıxış edərək ali təhsilin keyfiyyətini yüksəltmək üçün yeni yanaşmaların tətbiqinin zəruriliyini qeyd ediblər. Yüksək Texnologiyalar Parkının baş direktoru Nihat Məcidov “SABAH.city” innovasiya şəhərciyi və ali təhsil müəssisələri arasında əməkdaşlıq barədə təqdimat edərək bildirib ki, bu layihə çərçivəsində müasir standartlara cavab verən infrastruktur, yenilənmiş kurikulum, innovativ tələbə qiymətləndirmə sistemi və yüksək ixtisaslı professor-müəllim heyəti ilə təhsilin keyfiyyəti daha da yüksəldiləcək.
Qeyd edək ki, bakalavr və magistr tələbələrini əhatə edən bu təşəbbüs tədqiqat və innovasiya yönümlü akademik mühitin inkişafı, iştirakçı universitetlərdə qabaqcıl akademik ekosistemin yaradılması və tələbələri daim yenilənən əmək bazarına hazırlamaq üçün innovativ təhsil modellərinin tətbiqini hədəfləyir.

On February 14, a Memorandum of Understanding was signed between the High Technology Park (HTP) of the Ministry of Science and Education and leading higher education institutions in Azerbaijan to establish strategic cooperation.
According to the State Agency for Science and Higher Education, the agreement stipulates that selected SABAH group programs in IT, engineering, and science from Baku State University, Azerbaijan Technical University, and Azerbaijan State Oil and Industry University will be taught at the newly established "SABAH.city" campus within the HTP area starting in 2026.
During the opening speech, Ülkər Səttarova, Director of the State Agency for Science and Higher Education, provided detailed information about the phased expansion of the SABAH program in accordance with the Presidential Decree on "Expanding the Scope and Funding of New-Content Higher Education Programs." She emphasized that the collaboration with HTP within the framework of the "SABAH.city" innovation campus would introduce a new approach to the relationship between the business environment, science, and higher education.
Following this, the rectors of Baku State University, Elchin Babayev, Azerbaijan Technical University, Vilayat Valiyev, and Azerbaijan State Oil and Industry University, Rufat Azizov, spoke about the ongoing efforts within the SABAH program at their respective institutions. They stressed the necessity of implementing new approaches to enhance the quality of higher education. Additionally, Nihat Majidov, Director General of the High Technology Park, presented on the collaboration between the "SABAH.city" innovation campus and higher education institutions, highlighting that the project aims to enhance educational quality through modern infrastructure, an updated curriculum, an innovative student assessment system, and a highly qualified faculty.
This initiative, which includes both undergraduate and graduate students, aims to develop a research- and innovation-oriented academic environment, establish a leading academic ecosystem within participating universities, and implement innovative education models to prepare students for the evolving job market.