Sam Altman: “Gələn il süni intellekt yeni kəşflər edəcək”
OpenAI şirkətinin rəhbəri Sam Altman süni intellektin gələcəkdə insan həyatını necə dəyişdirəcəyinə dair fikirlərini “The Gentle Singularity” məqaləsində paylaşıb. Altman, süni ümumi intellektin (AGİ) yaxın zamanda gerçəkləşəcəyinə inanır və OpenAI-nin bu istiqamətdə ciddi irəliləyişlər əldə etdiyini qeyd edir.
Onun fikrincə, 2026-cı ildə süni intellekt sistemləri yeni və orijinal anlayışlar – yəni “novel insights” – təqdim edə biləcək. Bu ifadə hələlik bir qədər ümumi səslənsə də, OpenAI rəhbərliyi süni intellektin dünyanı daha yaxşı başa düşən və yeni ideyalar yaradan bir səviyyəyə çatması üzərində işləyir.
Apreldə OpenAI o3 və o4-mini adlı yeni süni intellekt modellərini təqdim etdi. Şirkətin həmtəsisçisi Greg Brockman bildirdi ki, bu modellər artıq alimlərə yeni və faydalı ideyalar irəli sürməkdə yardımçı olurlar. Altmanın son məqaləsi isə göstərir ki, OpenAI gələn il süni intellektin bu sahədə potensialını daha da inkişaf etdirməyə fokuslanacaq.
Qeyd etmək lazımdır ki, OpenAI tək deyil. Digər texnologiya şirkətləri və startaplar da süni intellektin elmi tədqiqatlarda yeni hipotezlər və kəşflər etməsinə yönəliblər. Məsələn, Google may ayında AlphaEvolve adlı süni intellekt agentini təqdim edib. Bu agent mürəkkəb riyazi məsələlərə yeni yanaşmalar tapıb. Eyni zamanda, keçmiş Google CEO-su Eric Schmidt-in dəstəklədiyi FutureHouse startapı süni intellekt vasitəsilə elmi kəşflərin edildiyini iddia edir. Anthropic isə elmi tədqiqatları dəstəkləyən yeni proqramlar hazırlayır.
Əgər bu işlər uğurla nəticələnərsə, süni intellekt elmi araşdırmaların vacib hissəsini avtomatlaşdıraraq dərman kəşfi, materialşünaslıq və digər sahələrdə inqilabi dəyişikliklər yarada bilər.
Buna baxmayaraq, elmi ictimaiyyət hələ də süni intellektin tamamilə yeni və orijinal anlayışlar yarada bilməsi məsələsində ehtiyatlıdır. Məsələn, Hugging Face şirkətinin baş elmi işçisi Tomas Volf süni intellektin hələ ki, yaradıcı suallar vermək qabiliyyətinə malik olmadığını və bu qabiliyyətin elmi uğurlar üçün vacib olduğunu bildirib. OpenAI-nin keçmiş tədqiqatçısı Kenneth Stanley də süni intellektin yeni hipotezlər yaratmaqda hələ məhdudiyyətlərə sahib olduğunu vurğulayıb.
Kenneth Stanley hazırda Lila Sciences adlı startapda süni intellektin daha yaradıcı və maraqlı hipotezlər irəli sürməsi üçün laboratoriya yaradır. Bu, çətin bir vəzifədir, çünki süni intellektə yaradıcı və maraqlı ideyaları ayırd etmək bacarığı öyrədilməlidir.
Sam Altmanın məqaləsi OpenAI-nin gələcəkdə hansı istiqamətdə inkişaf edəcəyinə dair ipucları verir. Gələn il şirkətin süni intellektin yeni və orijinal anlayışlar təqdim etməsi üçün daha çox səy göstərəcəyi gözlənilir.

OpenAI CEO Sam Altman shared his thoughts on how artificial intelligence will change human life in the future in his essay titled "The Gentle Singularity." Altman believes that artificial general intelligence (AGI) will become a reality soon and notes that OpenAI has made significant progress in this direction.
According to him, in 2026, AI systems will likely be able to provide new and original insights—so-called "novel insights." While this statement remains somewhat broad, OpenAI’s leadership is working to develop AI that better understands the world and generates new ideas.
In April, OpenAI introduced new AI models called o3 and o4-mini. The company’s co-founder Greg Brockman stated that these models are already helping scientists generate new and useful ideas. Altman’s recent essay indicates that OpenAI plans to further focus on enhancing AI’s potential in this area next year.
It is important to note that OpenAI is not alone in this effort. Other technology companies and startups are also directing AI toward generating new hypotheses and discoveries in scientific research. For example, in May, Google released an AI agent named AlphaEvolve, which has developed novel approaches to complex mathematical problems. Additionally, FutureHouse, a startup backed by former Google CEO Eric Schmidt, claims its AI has made genuine scientific discoveries. Anthropic has also launched new programs to support scientific research.
If successful, these efforts could automate key parts of scientific research and potentially revolutionize industries such as drug discovery, materials science, and other science-driven fields.
However, the scientific community remains cautious about AI’s ability to produce truly original insights. For instance, Tomas Wolf, Chief Science Officer at Hugging Face, stated that current AI systems still lack the ability to ask creative questions, which is essential for scientific breakthroughs. Kenneth Stanley, a former OpenAI researcher, has also pointed out that AI models today have limitations in generating new hypotheses.
Currently, Stanley is building a lab at Lila Sciences focused on enabling AI to generate more creative and compelling hypotheses. This is a challenging task because it requires teaching AI to distinguish what is creative and interesting.
Sam Altman’s essay provides clues about the future direction of OpenAI. It is expected that next year the company will intensify its efforts to develop AI capable of producing novel and original insights.