Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında Kosmik Agentliyin ("Azərkosmos") İdarə Heyətinin sədri Saməddin Əsədov Beynəlxalq Astronavtika Federasiyasının vitse-prezidenti seçilib.
Məlumata görə, bu qərar bu gün Milan Konqresində Federasiyanın Baş Assambleyasının iclasında qəbul edilib. İclasda müzakirələrdən sonra Beynəlxalq Astronavtika Federasiyasının bürosu və komitə üzvləri S.Əsədovun namizədliyini dəstəkləyiblər.
"Bu təyinat ölkəmizin regional və beynəlxalq arenada yüksək nüfuzunun növbəti əyani göstəricisidir. Ölkəmiz üçün yüksək nailiyyət sayılan bu təyinat Azərbaycanın kosmik sahədə əldə etdiyi uğurların davamıdır", - deyə məlumatda qeyd olunub.
"Türk xalqları arasında kosmos sahəsində ilk yüksək vəzifə hesab olunan vitse-prezident postu ölkəmizin kosmos sahəsində də inkişaf etmiş və inkişaf etməkdə olan ölkələr arasında körpü yaratmaq rolunu artıracaq. Büroda təmsil olunmaq Azərbaycanın dünyanın kosmik sənaye liderləri və siyasətçiləri ilə qazandığı əlaqələrlə Federasiya üzvləri arasındakı əməkdaşlığı gücləndirəcə", - deyə "Azərkosmos" bəyan edib.
Büro Beynəlxalq Astronavtika Federasiyasının əsas icra orqanıdır. Vitse-prezidentin əsas vəzifəsinə Baş Assambleyanın plenar iclaslarına, konqreslərinə, simpoziumlarına və Federasiyanın digər iclaslarına rəhbərlik etmək, Federasiyaya üzv olan kosmik qurumlara öz tövsiyələrini vermək, Baş Assambleyaya illik maliyyə hesabatının hazırlanmasına nəzarət etmək, Federasiya daxilində komitələri təyin etmək, üzvlər arasında əməkdaşlığı gücləndirmək daxildir.
S.Əsədovun vitse-prezident olaraq qlobal təşkilatda fəaliyyəti Azərbaycanın kosmik sahədə əldə etdiyi uğurların daha yüksək platformadan səsləndirilməsinə imkan

Samadin Asadov was elected vice-president of the International Astronautical Federation
Chairman of the Board of the Space Agency ("Azerkosmos") under the Ministry of Digital Development and Transport Samaddin Asadov was elected the vice-president of the International Astronautical Federation.
According to information, this decision was taken today at the meeting of the General Assembly of the Federation at the Milan Congress. After discussions at the meeting, the office and committee members of the International Astronautical Federation supported S. Asadov's candidacy.
"This designation is another visible indicator of the high reputation of our country in the regional and international arena. This designation, which is considered a high achievement for our country, is a continuation of the successes achieved by Azerbaijan in the space field," the information stated.
"The post of vice president, which is considered the first high-ranking post in the field of space among the Turkish people, will increase the role of our country in creating a bridge between developed and developing countries in the field of space. Being represented in the office will strengthen the relations that Azerbaijan has gained with the leaders and politicians of the world's space industry and the cooperation between the members of the Federation. ", - said "Azerkosmos".
The Bureau is the main executive body of the International Astronautical Federation. The main duties of the Vice-President include presiding over plenary sessions of the General Assembly, congresses, symposia and other meetings of the Federation, making recommendations to the space agencies that are members of the Federation, supervising the preparation of the annual financial report to the General Assembly, appointing committees within the Federation, and strengthening cooperation between members.
S. Asadov's activity in the global organization as a vice-president allows Azerbaijan's successes in the space field to be announced from a higher platform.