SAP iki böyük satınalma ilə AI strategiyasını gücləndirir
Almaniyanın proqram təminatı nəhəngi SAP məlumat platforması provayderi Dremio şirkətini satın aldığını açıqlayıb. Razılaşmanın maliyyə detalları açıqlanmasa da, bu addımın SAP-ın Business Data Cloud platformasının real vaxt analitikası və süni intellekt (Sİ) iş yüklərini idarə etmə imkanlarını əhəmiyyətli dərəcədə artıracağı gözlənilir. Bu sayədə müştərilər xam məlumatları daha effektiv şəkildə idarə olunan Sİ həllərinə çevirə biləcəklər.
Şirkətin texnologiya direktoru Philipp Herzig bildirib ki, korporativ Sİ tətbiqlərində əsas maneə məlumatların hazır vəziyyətdə olmamasıdır. Onun sözlərinə görə, Dremio-nun yüksək performanslı “data lakehouse” platforması bu problemi aradan qaldıraraq Sİ əsaslı tətbiqlərin, xüsusilə də Sİ agentlərinin daha səmərəli işləməsinə imkan verəcək.
Bundan əlavə, SAP strukturlaşdırılmış məlumatlar üçün “Tabular Foundation Models” təqdim edən Prior Labs şirkətini də satın aldığını elan edib. Şirkət növbəti dörd il ərzində bu sahəyə 1 milyard avrodan çox sərmayə yatıraraq Prior Labs-ı qlobal miqyasda aparıcı Sİ laboratoriyasına çevirməyi planlaşdırır.
Ekspertlərin fikrincə, bu satınalmalar SAP-ın süni intellekt sahəsində ambisiyalarını açıq şəkildə göstərir. Eyni zamanda, qabaqcıl məlumat emalı texnologiyalarının inteqrasiyası şirkətin məhsul rəqabətliliyini artıraraq gələcək biznes artımına müsbət təsir göstərə bilər.

German software giant SAP has announced the acquisition of data platform provider Dremio. While financial details of the deal were not disclosed, the move is expected to significantly enhance the capabilities of SAP’s Business Data Cloud platform to handle real-time analytics and artificial intelligence (AI) workloads. This will allow customers to more effectively transform raw data into managed AI solutions.
The company’s chief technology officer, Philipp Herzig, said that the main obstacle to enterprise AI applications is the lack of ready data. According to him, Dremio’s high-performance “data lakehouse” platform will eliminate this problem and allow AI-based applications, especially AI agents, to run more efficiently.
In addition, SAP announced the acquisition of Prior Labs, a company that provides “Tabular Foundation Models” for structured data. The company plans to invest more than 1 billion euros in this area over the next four years, transforming Prior Labs into a leading AI lab on a global scale.
According to experts, these acquisitions clearly demonstrate SAP's ambitions in the field of artificial intelligence. At the same time, the integration of advanced data processing technologies can positively affect future business growth by increasing the company's product competitiveness.