Satya Nadella süni intellekt haqqında fikirlərini paylaşdığı bloqunu təqdim edib
Microsoft-un CEO-su Satya Nadella süni intellektə həsr olunmuş şəxsi bloqunu istifadəyə verib. Yeni platformada Nadella Sİ-nin inkişaf istiqamətləri və cəmiyyətə təsiri ilə bağlı fikirlərini bölüşəcək.
Bloqdakı ilk yazısında Nadella sektoru Sİ tərəfindən yaradılan məzmunun keyfiyyəti ilə bağlı mübahisələrdən kənara çıxmağa və texnologiyanın insan imkanlarını necə gücləndirə biləcəyinə fokuslanmağa çağırıb. O, kompüterləri “zehin üçün velosiped” adlandıraraq, Sİ-nin faydaları ilə yanaşı sosial təsirlərinin də nəzərə alınmalı olduğunu vurğulayıb.
Nadella bildirib ki, Microsoft və digər texnologiya şirkətləri Sİ agentlərini yeni yaradıcı alətlər kimi görsələr də, mövcud imkanlarla gələcək hədəflər arasında hələ də ciddi fərq var. O, Sİ-nin məsuliyyətli şəkildə tətbiqinin vacibliyini qeyd edərək, enerji, hesablama gücü və insan resurslarından necə istifadə olunacağının texnologiyanın real dünyadakı təsirini müəyyən edəcəyini deyib.
Qeyd olunub ki, Satya Nadellanın bloqu 2026-cı il ərzində texnologiya və süni intellektlə bağlı yeni baxış yazıları ilə yenilənəcək.

Microsoft CEO Satya Nadella has launched a personal blog dedicated to artificial intelligence. The new platform will feature Nadella sharing his thoughts on the direction of AI and its impact on society.
In his first blog post, Nadella called on the industry to move beyond the debate over the quality of content generated by AI and focus on how technology can empower people. He called computers “bicycles for the mind,” and stressed that AI’s benefits should be considered alongside its social impact.
Nadella said that while Microsoft and other technology companies see AI agents as new creative tools, there is still a significant gap between current capabilities and future goals. He stressed the importance of implementing AI responsibly, saying that how energy, computing power and human resources are used will determine the technology’s real-world impact.
It was noted that Satya Nadella's blog will be updated with new review posts on technology and artificial intelligence throughout 2026.