Tramp Çinlə əlaqəyə görə 2,9 milyon dollarlıq çip razılaşmasını ləğv edib
ABŞ prezidenti Donald Tramp milli təhlükəsizlik risklərini əsas gətirərək HieFo şirkətinin Emcore-dan çip və yarımkeçirici lövhə (wafer) istehsalı aktivlərini almasını nəzərdə tutan 2,9 milyon dollarlıq razılaşmanın ləğv edilməsi barədə göstəriş verib.
May 2024-də elan olunan sövdələşməyə əsasən, HieFo Emcore-un müvafiq istehsal əməliyyatlarını satın almışdı. Prezidentin qərarına görə, HieFo mövcud texnologiyanı 180 gün ərzində əlindən çıxarmalıdır. Sərəncamda şirkətin hazırkı sahibinin Çin Xalq Respublikasının vətəndaşı olması ilə bağlı “etibarlı sübutların” mövcud olduğu bildirilir.
HieFo şirkəti Emcore-un keçmiş mühəndislik üzrə vitse-prezidenti doktor Genzao Canq və Harri Mur tərəfindən təsis edilib. Razılaşmadan sonra şirkət Kaliforniyanın Alhambra şəhərindəki komandanın əsasən fəaliyyətini davam etdirəcəyini açıqlamışdı.
Qeyd edək ki, Emcore satış zamanı açıq şirkət idi, lakin 2025-ci ildə Charlesbank Capital Partners tərəfindən özəlləşdirilib. HieFo isə məsələ ilə bağlı hələlik rəsmi açıqlama verməyib.

03 January 2026 12:40
US President Donald Trump has ordered the cancellation of a $2.9 billion deal for HieFo to acquire Emcore’s chip and wafer manufacturing assets, citing national security risks.
Under the deal announced in May 2024, HieFo would acquire Emcore’s related manufacturing operations. The president’s order requires HieFo to divest the technology within 180 days. The order states that there is “credible evidence” that the company’s current owner is a citizen of the People’s Republic of China.
HieFo was founded by Dr. Genzao Zhang, Emcore’s former vice president of engineering, and Harry Moore. After the deal, the company announced that the team in Alhambra, California, would continue to operate.
Emcore was a public company at the time of the sale, but was taken private by Charlesbank Capital Partners in 2025. HieFo has not yet made an official statement on the matter.