Sem Altman süni intellektin inkişafı üçün dövlət dəstəyinə ehtiyac olmadığını bəyan edib. Bu açıqlama, şirkətin maliyyə direktoru Sara Frayarın ABŞ hökumətinə müraciət edərək, gələcək hesablama gücü xərclərinin maliyyələşdirilməsi üçün OpenAI-a kredit zəmanətləri verməyə çağırmasından sonra verilib.
Altman X sosial şəbəkəsində yazıb ki, məlumat mərkəzlərini maliyyələşdirmək üçün OpenAI-a dövlət zəmanəti "lazım deyil". O, vergi ödəyicilərinin "uğursuz iş qərarları verən şirkətləri xilas etməməsi" lazım olduğunu vurğulayıb.
Onun sözlərinə görə, şirkət hökumətin istəyi ilə qoşulduğu, ABŞ-da yarımkeçirici istehsalı zavodlarının tikintisi layihələri üçün yalnız "kredit zəmanətlərini" müzakirə edib.
Bundan əvvəl, Wall Street Journal biznes konfransında OpenAI-ın maliyyə direktoru Sara Frayar, Sİ infrastrukturunun inkişafı üçün kredit zəmanətlərinin verilməsi üçün ABŞ səlahiyyətlilərinə çağırış etmişdi. O izah etmişdi ki, dövlət dəstəyi hesablama infrastrukturunun inkişafı və məlumat mərkəzlərinin tikintisi üçün zəruri olan "böyük" investisiyaların cəlb edilməsinə kömək edəcək.
Bununla belə, ChatGPT-nin yaradıcısı yalnız 2025-ci ildə $1 trilyon məbləğində infrastruktur müqavilələri bağlayıb. Bu cür böyük həcm analitiklər və investorlar arasında şirkətin yatırımların necə ödəniləcəyi barədə suallar doğurur. Eyni zamanda, şirkətin müntəzəm gözlənilən illik gəliri (ARR) təxminən $13 milyard təşkil edir (70%-i əsas istifadəçi abunəlikləridir), 2025-ci ilin birinci yarısında əməliyyat zərəri isə $8 milyard olub.
Lakin, baş menecer Altman bir müsahibədə gəlirlərinin "çox daha yüksək" olduğunu iddia etmişdi. Şirkətin xərclərini necə ödəyəcəyi barədə suala isə cavab vermişdi ki, "OpenAI-ın strategiyasını tənqid edən şübhəçilər, bununla yanaşı, şirkətin səhmlərindən imtina etməzdilər".

Sam Altman has declared that artificial intelligence development does not require government support. His statement came after the company’s Chief Financial Officer, Sarah Friar, urged the U.S. government to provide loan guarantees to help finance OpenAI’s future computing power costs.
Altman wrote on the X social platform that government guarantees for funding data centers are “not necessary.” He emphasized that taxpayers should not be responsible for “bailing out companies that make bad business decisions.”
According to him, OpenAI only discussed “loan guarantees” related to semiconductor manufacturing plant projects in the United States, and only because the government requested the company’s participation.
Earlier, at a Wall Street Journal business conference, OpenAI CFO Sarah Friar had called on U.S. authorities to issue loan guarantees for AI infrastructure development. She explained that government backing could help attract the “large-scale” investments required for computing infrastructure and data center construction.
Nevertheless, the creator of ChatGPT signed infrastructure contracts worth $1 trillion in 2025 alone. The sheer scale of these commitments has raised questions among analysts and investors about how the company plans to fund such investments. Meanwhile, OpenAI’s estimated annual recurring revenue (ARR) stands at around $13 billion—70% of which comes from core user subscriptions—while its operating loss reached $8 billion in the first half of 2025.
However, CEO Altman stated in an interview that the company’s revenues were “much higher.” When asked how OpenAI would cover its expenses, he responded that “critics of OpenAI’s strategy wouldn’t hesitate to hold onto its shares.”